Rytíř Josef Masopust

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Fotbal

Na mistrovství světa ve fotbalu v roce 1962 v Chile sehráli českoslovenští fotbalisté s Brazílií dva zápasy

Nejen ten slavný finálový o titul šampióna, v němž jsme tehdy nejlepšímu mužstvu planety podlehli 1:3, ale předtím také utkání v základní skupině. Československo a Brazílie do ní byly nalosovány se Španělskem a Mexikem.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/rytir-josef-masopust#sigProIdffd6f624c7

Zápas se hrál 2. června. Naši do něj nastoupili po cenném vítězství nad Španělskem 1:0, zatímco Brazilci porazili Mexiko 2:0. Sestavy se podobaly těm, v nichž mužstva odehrála 17. června finále. Trochu se ale lišily. Trenér Rudolf Vytlačil poslal na stadionu Sausalito ve Viña del Mar do boje tyto hráče: Schrojf – Lála, Pluskal, Popluhár, L. Novák – Kvašňák, Masopust – Štibrányi, Scherer, Adamec, Jelínek. Brazilský kanárkový dres z rozhodnutí trenéra Aymorého Moreiry oblékli: Gilmar – D. Santos, Mauro, N. Santos – Zito, Zózimo – Garrincha, Didi, Vavá, Pelé, Zagallo.


Mužstva vsadila na obranu, branky nepadaly. Na konci prvního poločasu se zranil nejlepší a nejslavnější hráč soupeře, jedenadvacetiletý Pelé. Při střele na branku Československa si natrhl sval. Odstoupit nemohl, tehdy se ještě nesmělo střídat. Nezbylo, než aby geniální fotbalista, dokud bude moci, statoval na křídle.

Cynicky, ale i pragmaticky vzato, byla to pro československý tým výhoda. Hrál od této chvíle proti deseti hráčům, kteří navíc postrádali, ne sice přítomností na hřišti, ale výkonnostně, klíčovou osobnost. Nabízelo se, aby této situace hráči v bílých dresech, tedy naši, využili.


Josef Masopust však zavelel k jinému postoji. Smysl pro fair play byl pro něj důležitější než vítězství nad oslabeným soupeřem. Zraněného Pelého, hráče téměř o deset let mladšího, než byl on sám, ve chvíli, kdy měl míč, demonstrativně neatakoval. Za ohromného nadšení publika. Další českoslovenští hráči se rytířskému počínání tvůrce hry našeho týmu přizpůsobili.

Když v půlce druhého poločasu Pelé, který už nemohl ani chodit, opouštěl hřiště, diváci tleskali. Fotbalisté na hřišti také. Ovace patřily nejen Pelému, ale snad ještě více fotbalovému rytíři Josefu Masopustovi.


Zápas skončil 0:0, ale ve světle toho, co se na hrací ploše odehrálo, to nebylo ani moc důležité.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sběratel nalezne Josefa Masopusta na stránkách : FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 414 krát
Označeno v :