Franjo

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

V análech Velké pardubické figuruje její 11násobný účastník jako František Aubrecht, pokřtěn byl však Franjo.

Otec i matka byli Češi, on ale přišel na svět 10. října 1896 v chorvatském městě Durdevac. Po čase se však Aubrechtovi vrátili do Čech.

Za 1. světové války bojoval František (Franjo) na několika frontách a byl vyznamenán sedmi medailemi. V nově vzniklé republice působil na Slovensku u jezdeckého pluku v Nových Zámcích a v Košicích.

Pak se přestěhoval do Pardubic. Tady se ve vojenském jezdeckém učilišti stal jedním z těch důstojníků Čs. armády, kteří v 30. letech minulého století a ještě i krátce po druhé světové válce představovali jezdeckou elitu Velké pardubické. Stejným učilištěm jich prošla řada včetně jejích dvojnásobných vítězů – Rudolfa Poplera a Miloše Svobody.


V letech německé okupace se Aubrecht podílel na odbojové protinacistické činnosti ve východních Čechách. Výrazně pomohl i paravýsadku Silver A, jehož členové provedli v květnu 1942 atentát na Reinharda Heydricha. Historické prameny se zmiňují i o Aubrechtově účasti na tzv. třetím odboji po roce 1948.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/franjo#sigProIdb70a1d2aed

Ve Velké pardubické startoval František Aubrecht osmkrát v době první Československé republiky a třikrát po druhé světové válce. Jeho jméno figuruje na startovních listinách VP v letech 1928, 1929, 1931, 1932, 1934, 1935, 1936, 1937, 1946, 1947 a 1948. Největších úspěchů dosáhl v předposledním předválečném a prvním poválečném ročníku, kdy obsadil druhé místo.

V roce 1936 podlehli s valachem Hetre jen německému Heroldovi vedenému Oskarem Lengnikem. O 10 let později je o vítězství připravilo zaváhání před Velkým anglickým skokem. Aubrechtův kůň Svatopluk totiž nejprve místo jeho překonání zamířil k cíli. Velikou ztrátu pak ale téměř dohnali. Svatopluk s jezdcem Aubrechtem doběhli druzí jen o půl délky za Titanem s Milošem Svobodou.

Naposledy startoval František Aubrecht ve Velké pardubické v roce 1948. V den svých 52. narozenin obsadil v sedle Petruse třetí místo. Osm měsíců předtím se u nás dostali k moci komunisté, kteří potom Františku Aubrechtovi jako prvorepublikovému důstojníkovi znepříjemňovali život až do jeho smrti v roce 1985.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní fotografie naleznete na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 206 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Naše děti Na scéně Ičiro Ogimura »