Naše děti

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

Sportovně založený otec sourozenců Romanových, který byl i jejich první trenérem, snil o tom, že Pavel a Eva se stanou úspěšnými krasobruslaři v kategorii sportovních dvojic.

Vedl je k tomu odmalička, když ještě bydleli v Olomouci, kde se oba narodili, i potom v Praze, kde se mu podařilo sehnat zaměstnání na ministerstvu dopravy.

V zimě vodil tatínek Pavla a o tři roky mladší Evu na zamrzlou Vltavu pod budovou Mánesa. Ač byl v tomto ohledu víceméně laik, dal jim pro budoucí kariéru potřebné základy. Vedl je k tomu, aby nejen zdokonalovali své bruslařské, a pak už i krasobruslařské dovednosti, ale aby také posilovali a trénovali obratnost a pružnost. Pamatoval i na jejich taneční průpravu. Po dvou letech se mu podařilo umístit je oba v jejich prvním krasobruslařském klubu.


Když bylo Pavlovi třináct a Evě deset, ujal se jich profesionál – známý a úspěšný trenér Jaroslav Sadílek. Na ME v Bratislavě v roce 1958 „naše děti“, jak se jim říkalo, na ledovou plochu jako soutěžící sportovní dvojice ještě nevyjely, byly jen mezi náhradníky. Přesto se bratislavský šampionát stal pro blonďaté sourozence důležitým mezníkem. Poprvé tu měli možnost zblízka sledovat tehdy ještě zánovní disciplínu – tance na ledě. Tak se jim zalíbila, že se na ni brzy přeorientovali.

V následujícím roce, to už je vedla Míla Nováková, se v tancích na ledě stali mistry republiky. Krátce nato vycestovali poprvé za hranice Československa. Na evropském šampionátu ve švýcarském Davosu obsadili sedmé místo.

Po třech letech další intenzivní přípravy je trenérka Nováková dovedla k až nečekaným úspěchům. V roce 1962 obsadili 3. místo na ME v Ženevě a o několik týdnů později se v Praze poprvé stali mistry světa. „Naše děti“, které jedno druhé podobou opravdu nezapřely, se ze dne na den staly našimi nejpopulárnějšími sportovci.


Eva a Pavel dominovali na světovém šampionátu celkem 4x – ještě v letech 1963, 1964, 1965. 2x se stali i mistry Evropy. Olympijského vítězství, které by jim také náleželo, se však dočkat nemohli. V jejich éře neměly ZOH tance na ledě ve svém programu. K tomu došlo až na hrách v Innsbrucku 1976. V té době už Romanovi mnoho let nezávodili a Pavel, který miloval rychlost, nebyl po automobilové nehodě v americkém státě Tennessee už čtyři roky mezi živými.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/nase-deti#sigProId061853dfa7


pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické dokumenty a sběratelské předměty z krasobruslení naleznete na: FANZONE

(2 - počet hlasů)
Přečteno 270 krát
Označeno v :