Hořký osud Pepiho Bicana

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Fotbal

Ke svému prvnímu ligovému zápasu nastoupil jako sedmnáctiletý v dresu Rapidu Vídeň. Exceloval a vstřelil tři góly.

Dveře do rakouského národního mužstva se mu už tehdy dokořán otevřely. S reprezentací odjel hned na turné do Skotska, kde ho novináři i diváci nazvali zázračným dítětem.


Za Rapid hrál Josef Bican pět let. Potom přestoupil do konkurenční Admiry. Mezitím reprezentoval Rakousko, slavný Wunderteam, na mistrovství světa 1934 v Itálii. V rakouské lize dal 196 gólů. Ve Vídni ale často myslel na to, že by rád žil v původní vlasti svých rodičů. V jižních Čechách měl babičku a dědečka, k nimž jezdíval jako kluk na prázdniny a kde se cítil šťastný.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/horky-osud-pepiho-bicana#sigProId0f9573c178

V té době se o Bicana ucházela pražská Slavia. Dostal od ní výhodnou nabídku, kterou rád přijal. V roce 1937 do Slavie přestoupil a přestěhoval se do Prahy. O rok později se konalo mistrovství světa, ale úřady mu nedokázaly včas vyřídit čs. státní občanství. Šampionátu se, ač byl v životní formě, proto neúčastnil.


Ještě větší sportovní tragédii Pepiho Bicana dokonala válka. Protektorátní liga, v níž dál hrál za Slavii, nebyla platformou, v níž by mohly být kvality jednoho z nejlepších hráčů historie kopané dostatečně naplněny a doceněny. Přesto to byla hlavně díky jemu v našem fotbalu éra pozoruhodná. Pepi předváděl na hřišti nevídané věci a svými nezapomenutelnými kousky dával vděčnému publiku alespoň na chvíli zapomenout na válečné útrapy.


Tehdy si také troufl odmítnout nabídku stát se německým občanem s možností hrát za Velkoněmeckou říši. „Můj táta by se musel v hrobě obrátit, kdybych něco takového udělal,“ řekl tehdy, i když dobře věděl, co tím riskuje.


Za okupace nastřílel 229 gólů. Před válkou a po válce dal v naší lize 218 branek, v Rakousku, jak už jsme uvedli, 196. Celkem tedy v ligových zápasech překonal brankáře soupeřů 643x. To nemá na světě obdobu, stejně jako celkový počet gólů ve všech zápasech, které odehrál – těch bylo na 5000!


Po válce mu závěr kariéry (hrál do 42 let) zkomplikoval komunistický režim, když Pepimu Bicanovi dal nálepku buržoazního sportovce.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní fotografie koupíte na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 330 krát
Označeno v :