Pelé ve Švédsku

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Fotbal

I když současný fotbal má své největší idoly v Lionelu Messim či Cristianu Ronaldovi, zůstává pro většinu příslušníků starších generací králem nejpopulárnějšího sportu Brazilec Pelé

Pelé, jehož skutečné jméno zní Edson Arantes do Nascimento, zazářil poprvé jako sedmnáctiletý chlapec v červnu roku 1958 na mistrovství světa ve Švédsku. Do Skandinávie přicestoval z Jižní Ameriky jako nováček reprezentačního celku své země. Domů se vracel jako fotbalová veličina nejvyššího kalibru.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pele-ve-svedsku#sigProId18ac0292c4

Jeho vyzrálé fotbalové umění s brilantní technikou ostře kontrastovalo s nevinným dětským obličejem. Počínal si jako zkušený, řadou bitev na zeleném trávníku zakalený hráč. Při jeho zjevu to působilo bizarně. Hrál fantasticky, neměl slabinu. Jeho styl byl originální, nenapodobitelný. Fotbaloví odborníci i diváci vzdychali úžasem a říkali si: to tu ještě nebylo.


Měli pravdu. Lepšího fotbalistu svět do té doby nepoznal. Pelé skvěle střílel, uvolňoval se, přihrával svým spoluhráčům na centimetr přesně do ideálních pozic. Měl nádherný uvolněný běh, levou kopal samozřejmě stejně jako pravou. Byl i obětavý. Z útoku se vždy poctivě vracel do obrany, a nikde na hřišti neztrácel klid a přehled ani v nejsložitějších situacích.


Všem, co jeho hru sledovali, bylo jasné, že to všechno se při svém věku nemohl stačit naučit. Nebylo pochyb o tom, že 23. října roku 1940 přišel ve městě Três Corações na svět fotbalový génius.


Brazilci moc dobře věděli, koho si na fotbalový šampionát do Švédska přivezli. Stejně jako to, že tento zázračný teenager má před sebou výjimečnou kariéru.


V následujících letech se to potvrdilo.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Autogramy sportovců a sportovní fotografie koupíte na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 353 krát