Jarmilin pohádkový hattrick

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Na svatou Annu, 26. července 1983, startovala 32letá československá atletka Jarmila Kratochvílová na olympijském stadiónu v Mnichově v běhu na 800 metrů.

Naše rekordmanka se tehdy cítila unavená na to, aby se účastnila závodu na své oblíbenější vzdálenosti 400 m. Proto se rozhodla, že si zaběhne trať dvakrát tak dlouhou, na níž není třeba vyvinout tak enormní sprinterské úsilí.


Zahájení prvního světového šampionátu v Helsinkách bylo za dveřmi. Atletka se zcela bezprecedentním závodnickým rozpětím od 100 m do 800 m (na všech se nejméně dvakrát stala mistryní republiky) to brala jako vhodnou přípravu na tak významnou, přelomovou událost. V závodě však neuvěřitelným časem 1:53,28 překonala světový rekord. Přitom běžela prakticky sama, bez konkurence. Soupeřky za ní zaostaly o mnoho desítek metrů. Úžasné bylo i to, že prvních i druhých 400 m běžela prakticky stejně rychle – 56,82, resp. 56,46.

Ve dnech 9. a 10. srpna 1983 znovu dokázala Jarmila Kratochvílová to, co žádná závodnice před ní, ani po ní. Nejprve postoupila ze semifinále do finále na 400 metrů. O půl hodiny později běžela finále na dvojnásobné trati. Nikdo nevěřil, že po vyčerpávající čtvrtce může uspět. Ona však 800 m skvělým časem vyhrála. Získala zlatou medaili i svůj první titul mistryně světa.


Svého pohádkového hattricku dosáhla Jarmila Kratochvílová v průběhu pouhých 15 dnů. O to větší rozčarování jí však přinesla nadcházející sezóna.

Ani ona, žena s velmi reálnými nadějemi na dvě zlaté olympijské medaile, se v roce 1984 nesměla her v Los Angeles, stejně jako další čs. sportovci, účastnit.

Úžasný světový rekord Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 m 1:53,28 z 26. července 1983 platí už třicet devět let.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sportovní monografie zakoupíte na: FANZONE

(2 - počet hlasů)
Přečteno 253 krát
Označeno v :