Josef Laufer a Velká pardubická
J. France

Josef Laufer a Velká pardubická

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

Legendární Josef Laufer se před tzv. živý rozhlasový mikrofon poprvé postavil dne 3. října 1926, kdy ještě jako sportovní funkcionář komentoval, nebo spíše reportoval, svůj první přímý přenos, a to fotbalového utkání Slavia – Hungaria.


O čtyři roky později, přesně před osmdesáti lety, kdy mu bylo třicet devět let, Laufera jeho šéfové vyslali na přímou rozhlasovou reportáž z Velké pardubické. On sám si na takový speciální a nesnadný úkol ale netroufal. Pozval si proto na pomoc ještě ne dvaadvacetiletého začínajícího žurnalistu Radovana Šimáčka, jemuž dostihy učarovaly už v dětských letech. Šimáček, který pocházel ze známé pražské literární a nakladatelské rodiny, se později.


Dvojice Josef Laufer-Radovan Šimáček, která při tom stála na střeše populární betonové tribuny, tedy dne 12. října 1930 zprostředkovala posluchačům první přímý rozhlasový přenos z našeho neslavnějšího dostihu. V knize 50 let československého sportu, která vyšla v roce 1958, je uvedeno, že nešlo jen o prostou reportáž, nýbrž o koncipované odpoledne z celého programu Velké pardubické.

Tento ročník, čtyřicátý devátý v pořadí, vyhrál kůň s vykřičníkem ve jméně – Gyi lovam! v sedle s kapitánem čs. armády Rudolfem Poplerem. Ten si tak zopakoval vítězství s All Rightem II z roku 1926.

Gyi lovam! s Poplerem potom o několik měsíců později, v březnu 1931, startovali jako vůbec první československá dvojice ve Velké národní steeplechase v anglickém Liverpoolu.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Výtvarné umění s tématikou sportu na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 648 krát
Označeno v :