Letem světem, 1938
Letem světem, 1938

Letem světem-sport

Daniel Markvart by Daniel Markvart
Historie

První číslo časopisu Letem světem spatřilo světlo světa 21. Října 1926.

Zemědělské knihkupectví A. Neuber jej vydávalo 13 let. Celkem vyšlo 13 ročníků, poslední výtisk číslo 60 vyšel v roce 1939. Týdeník vycházel pravidelně ve čtvrtek.

Od roku 1928 byly časopis vydáván za spolupráce Klubu československých turistů a od roku 1932 pod názvem Domov a svět. Celkem vyšlo 13 ročníků, poslední výtisk číslo 60 vyšel v roce 1939. (Od tohoto data do roku 1942 jej pod názvem Letem světem-Rozkvět vydávalo nakladatelství Novina, následující dva roky pokračoval jako týdeník Rozkvěta. Vydávání skončilo v roce 1944 osmnáctým ročníkem).

Časopis nekladl přehnané nároky na čtenáře, nebyl politicky orientovaný. Zaměřen byl na ženy i muže všech věkových kategorií. Informoval informovat o aktualitách a zajímavostech z domova i ze světa, a to převážně prostřednictvím fotografií. Každé číslo věnovalo také minimálně jednu stanu sportu včetně zajímavých fotografií a to nejen těch profesionálních, redakce používala i snímky zaslané čtenáři.

SK Slavia Praha prožívala jednu ze svých nezapomenutelných sezón, korunovanou vítězstvím ve Středoevropském poháru.. V rubrice Sportovní pondělí v roce 1938, se kromě obsáhlých reportáží z X. všesokolského sletu s imponujícím počtem 64 000 cvičenců, například dočteme:

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/letem-svetem-sport#sigProIda95e85c11e

Známý Internacionál Puč

Pořídil si motorové vozidlo Jawa Robot. Na otázku, proč zvolil Jawu, odpovídá: “Mám rád značku Jawa, protože je sportovní a nevyhýbá se ani doma, ani v zahraničí zápasům o čest československé vlajky v motocyklismu. Jezdím na své nové Jawě krátkou dobu, ale již mohu říct, že splnila, co jsem čekal, Mám z ní mnoho radosti a ušetřím si své těžce zkoušené nohy footballisty na tvrdé zápasy.”

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/letem-svetem-sport#sigProId3c09562d7d

Slavia v. Genova

Tři obrázky z velkého zápasu Slavie s italským klubem Genova v semifinále Středoevropského poháru. Slavia krásným vítězstvím 0:4 otevřela si cestu do finále této soutěže, kde se utká s maďarským klubem Ferencvárosem.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/letem-svetem-sport#sigProId8e089ccda0

Finálovým zápasem Slavie s maďarským Ferencvárosem

Byl uzavřen letošní ročník významné footablové soutěže o Středoevropský pohár. Zájem, se kterým se setkaly finálové zápasy, dokázal, přes sýčkování různých “sportovních přátel”, že tato soutěž bude zachována i v příštích letech. Na obrázku momentka z pražského finále na Masarykově stadionu, jemuž přihlíželo 50 000 diváků.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/letem-svetem-sport#sigProIdfc7b592a8f


pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique Daniel Markvart

nakoupit na fanzone.cz Historická periodika zakoupíte na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 18 krát
Označeno v :