Slavný závod Josefa Trousila

Historie

V červnu 1961 se v Praze na Strahově konal XV. ročník atletického memoriálu Evžena Rošického.

Mezi jeho účastníky byl i skvělý indický čtvrtkař Milkha Singh, který rok předtím skončil čtvrtý v běhu na 400 m na letních olympijských hrách v Římě.

Na pražské škvárové dráze se Singhovi s dlouhými vlasy uspořádanými do složitého, vyloženě ženského účesu, jehož část tvořily i copy, postavil také náš rekordman Josef Trousil. Indický běžec se po startu neuvěřitelně lehkým krokem, takový čtvrtkařského běhu Strahov do té doby neviděl, od svých soupeřů včetně Trousila, který si vylosoval dráhu vedle něj, rychle vzdaloval. Zdálo se, že vyloženě letí. Zato Trousil se v porovnání s ním s každým metrem vyloženě rval.

Když Milkha Singh ve světlezeleném tričku a bílých trenýrkách vbíhal do cílové roviny, měl na Trousila v modrém tílku Rudé hvězdy Praha desetimetrový náskok. Všechno se zdálo jasné. Pro Josefa Trousila marné a beznadějné. On sám si však takovou myšlenku nepřipustil. Zmobilizoval v sově veškerou vůli a ve zbývajících metrech a sekundách závodů se dokázal dostat na úroveň svého vynikajícího soupeře. A v cíli byl dokonce o nepatrný kousek před ním.

Lidé asi někdy opravdu dokáží překročit svůj vlastní stín.

Josef Trousil vyhrál a vytvořil i nový československý rekord 46,4. Byl to čas, který do té doby v tom roce žádný Evropan nezaběhl.