Celky majstrovstva republiky vo futbale
Štart, 1956

Celky majstrovstva republiky vo futbale

upravil D. Markvart by upravil D. Markvart
Fotbal

Majster športu J. Bican, trenér Dynama Praha

Dynamo Praha

Konec minulého roku a už i první dny tohoto roku zastihly mužstvo pražského Dynama dobře připravené. Ukázalo se to na zájezdu v Německé spolkové republice, kde začali Dynamovci poprvé praktikovat svůj systém, který se trenér-mistr sportu Josef Bican snaží uplatnit I v mistrovských zápasech. Jde v něm v podstatě o to, aby hráči podle potřeby uměli útočit nebo bránit se sedmi hráči. Nový systém přináší úspěch. Dynamo si vedlo po prvních kolech umělo nejlépe ze všech pražských oddílů a dosáhlo I velmi pěkná vítězství na mezinárodním velikonočním turnaji, kde porazilo IFG Goteborg 3:1 a Hajduk Split také 3:1.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/majstrovstva#sigProIda550079b03

Zásluha za tyto úspěchy patří nejen omlazenému mužstvu, ale i trenérovi Bicanovi, který ve svých 42 letech má za sebou úctyhodný rekord: hrál 26 let v lize a mistrovství republiky, a to nejen u nás, ale I v Rakousku. Původně totiž začínal ve Vídni, kde bydleli jeho rodiče. Bicanovým mateřským klubem byl Rapid Vídeň, za který hrál pět let. Další dva roky hrál v Admiře a od roku 1937 působil ve Slavii, nynějším Dynamu. O přípravě svého mužstva na nové závodní období Josef Bican řekl:


“ Naše mužstvo skončilo vloni na pátém místě, když v podzimní části bylo jen bod za prvním. V letošním roce věřím, že se vypracujeme alespoň na druhé místo, abychom si zabezpečili účast ve Středoevropském poháru a obnovili tak předválečnou tradici. Celou zimu jsme se připravovali bez přestávky. Třikrát týdně jsme byli na hřišti v největších zimách a na sněhu. V přípravě jsme dbali na dokonalou kondiční přípravu, aby hráči vydrželi i v prudkém tempu celý zápas. Snažíme se přizpůsobit naši hru účelné pohyblivosti celého mužstva i tehdy, kdy hráč nemá míč”.


pro blog sport antique sepsalJan Štorc, časopis Štart, 1956, ročník I., číslo 17

nakoupit na fanzone.cz Ročenky zakoupíte na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 27 krát
Označeno v :