Nejde jen o Stanleyův pohár

M. Charouzd by M. Charouzd
Hokej

Stanleyův pohár jako největší trofej kanadsko-americké profesionální ligy NHL je ve sportovním světě stejně populárním pojmem, jako například tenisový Davisův pohár.


Méně známá je však už celá řada dalších udělovaných trofejí udělovaných každoročně v NHL, které přispívají nejen k zvýšení přitažlivosti celé soutěže, ale i popularity jednotlivých hráčů a mužstev. Protože v poslední době jsme dostali několik dopisů s dotazy na počet a způsob udělování tzv. Individuálních trofejí v HNL, přinášíme jejich fotografie i stručnou charakteristiku.


Harty Trophy

Je určena pro hráče, který je nejužitečnější pro svůj tým. Vítěze této trofeje určují svým hlasováním novináři, rozhlasoví a televizní komentátoři. Cenu věnoval v roce 1923 dr. David Hart, otec Cecila Harta, manažera a kouče Montreal Canadiens.


Lady Byng Trophy

Tuto trofej získává hráč, který má vynikající hráčské schopnosti, a navíc je na hřišti vždy sportovní gentlemanem. Pohár věnovala v roce 1925 žena generálního guvernéra Kanady, Lady Byng. Když jej Frank Boucher z New York Rangers získal posedmé a stal se tak jeho definitivním držitelem, věnovala paní Byng v r. 1936 pohár nový.


Art Ross Trophy

Tato cena je určena pro hráče, který dosáhne nejvyššího počtu bodů za vstřelené branky a přihrávky. Věnoval ji v roce 1947 Arthur Howie Ross, manažer a kouč Bostion Bruins.


Calder Trophy

Touto trofejí je každoročně odměněn jeden z nováčků. Za nováčky jsou považováni všichni hráči, kteří hrají první sezonu v NHL a dále ti, kteří v předcházejících sezonách neodehráli vice než 20 zápasů. Trofej věnoval v roce 1933 první president NHL Frank Calder.Vezina Trophy

Trofej získává brankář, který chytal nejméně 25 zápasů v jednom mužstvu a obdržel nejmenší počet branek. Mohou jí být i odměněni dva střídající brankáři téhož mužstva. Cenu věnoval v r. 1926 čelní funkcionář z Montreal una památku tragicky zemřelého brankáře Goeorga Veziny, který v utkání 28. Listopadu upadl do bezvědomí a za několik měsíců pak zemřel na tuberkulózu.


James Norris Trophy

Cenu pro nejlepšího obránce věnovali v roce 1953 čtyři děti Jamese Norrise, prezidenta Detroit Red Wings, v upomínku na svého otce. Získá jí obránce, který v průběhu soutěže podává nejlepší výkony a demonstruje moderní pojetí obranné hry.


Conn Smythe Trophy

Patří k nejmladším trofejím v NHL – byla věnována v roce 1965 společnosti Maple Leaf Garden na počest dlouholeté úspěšné činnosti Conna Smythe, prezidenta klubu Toronto Maple Leafs. Cena je určena nejlepšímu hráči ve vyzývacích utkáních o Stanleyův pohár.


Lester Patric Trophy

Fotografie vůbec nejmladší trofeje NHL se nám nepodařilo opatřit. Trofej věnoval v roce 1966 New York Rangers a spojili ji se jménem Lestra Patrice, jejich mnoholetého generálního manažera a kouče. Může být udělena nejen aktivnímu hráči, ale i funkcionáři, trenéru či rozhodčímu – je totiž určena osobnosti, která se nejvíc zasloužila o popularizaci hokeje v USA. Prvním držitelem se stal Gordie Howe.


pro blog sport antique sepsalČasopis Stadion, č. 12, 1968

nakoupit na fanzone.cz Sběratelské puky nalezne na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 45 krát
Označeno v :