Velké Masopustovo gesto vůči Pelému na mistrovství světa
Z rodiny J. Masopusta

Velké Masopustovo gesto vůči Pelému na mistrovství světa

Ondřej Zlámal by Ondřej Zlámal
Fotbal

„Při našem zápase s Brazílií se zranil Pelé. Tehdy se nemohlo střídat, a tak dohrával zápas na pravém křídle.

Když se k němu dostal míč, přibíhal k němu Pepík Masopust. Když viděl, že nemůže, odstoupil a nechal ho odehrát míč. Celý stadion se roztleskal, když viděl tohle sportovní gesto. Buďte taky takoví, respektujte své soupeře,“ vyprávěl v květnu 2015 stříbrný medailista z mistrovství světa v Chile Josef Jelínek účastníkům Poháru Josefa Masopusta fascinující fotbalový příběh.


Mladí fotbalisté tak slyšeli o obrovském sportovním gestu fair play, které je dokázalo oslovit i více než po padesáti letech a bylo počátkem celoživotního přátelství dvou legendárních fotbalistů.


Bylo to druhé utkání Československa ve skupině. V prvním zápase podceňovaní Čechoslováci porazili 1:0 Španělsko a ve Viňa del Mar před patnácti tisíci diváky vyzvali hvězdnou Brazílii. Obhájci titulu nastoupili ve stejné sestavě, ve které před tím porazili Mexiko 2:0. V brance nastoupil Gilmar, krajní obránci byli Djalma Santos a Nilton Santos, stopeři Mauro a Zozimo, uprostřed zálohy Zito a Didi, v útoku Garrincha, Vavá, Zagalo a největší hvězda Pelé.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pele-masopust#sigProIdb80013f954

Podle dobových referátů se utkání hrálo od začátku hodně takticky, nepospíchalo se do útoku, fotbalisté si počínali ohleduplně a rytířsky. Pelé v prvním poločase tvrdě vystřelil, Popluhár míč odvrátil hlavou a spadl na zem. Brazilský forward ale od něj neodešel, dokud se neujistil, že bude moci československý obránce pokračovat.

Při dalším pokusu o střelu Pelé uklouzl a zranil se. Po ošetření se vrátil na hřiště, všichni si mysleli, že je v pořádku, ale ukázalo se, že už nedokáže naplno odehrát míč. Jak už nám v úvodu prozradil Josef Jelínek, tehdejší pravidla nedovolila vystřídat. Tak zdravotně indisponovaný Pelé zůstal na hřišti.

Když to Masopust zjistil, tak s Pelém nešel do souboje, ale nechal ho míč odehrát. Otočil se i na ostatní, aby v takovém přístupu pokračovali. Hlediště tomuto fair play gestu začalo tleskat. Pelé prý ale takovou výhodu odmítal, jednou zahrál míč do autu, nebo ho vrátil zpátky Čechoslovákům. Nakonec se ukázalo, že měl natržený stehenní sval a šampionát pro něj předčasně skončil.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pele-masopust#sigProIdae73713537

V roce padesátého výročí zápasu v roce 2012 si s Masopustem o jeho gestu vyprávěl rozhlasový redaktor a zapálený amatérský fotbalista Jan Kaliba. Zjistil, že Pelé byl chováním soupeře naprosto konsternovaný, Josef Masopust si dobře pamatoval, jak slavný Brazilec reagoval.


„Celý fotbalový život do mě mydlí jako do štrozoku a tady jsem se setkal s něčím, co bylo nad mé chápání … Od té doby mám k celé brazilské veřejnosti dobrý vztah. Hlavně oni mě za toto gesto obdivují, protože Pelé pro ně byl a je králem,“ vyprávěl Kalibovi Masopust, který si tímhle gestem naklonil nejen brazilskou veřejnost, ale získal tím také celoživotní Pelého přátelství.

„Jsme vyloženě přátelé. Občas si pošleme vzkaz po někom, kdo navštíví Brazílii nebo Českou republiku. Posíláme si i dárky. Dostal jsem od něj tričko s podpisem a vlaječku Santosu. Když jsme s ním hráli, tak jsme vyhráli 4:3 a já jsem dal 2 góly. Není to nic přehnaného, ale jeden druhého si vážíme pro to, co jsme pro fotbal udělali,“ dodal k tomu Masopust.

Redaktor Jan Kaliba, který v současnosti působí jako zpravodaj Českého rozhlasu v USA, si moc dobře pamatuje chvíli, kdy mu Josef Masopust svůj příběh o dávném fotbalovém rytířství vyprávěl, i když od jejich rozhovoru uplynulo už osm a půl roku.

„Pan Masopust si dal v Interkontinentalu malé pivo, nasadil vybranou češtinu a nejprve mi skromně řekl, že ve srovnání s Messim byl čičmunda. Bylo z něj ale hrozně cítit, že je rád, že fair play gesto vůči Pelému tehdy udělal, že to proměnilo jejich vztah a bylo to mnohem cennější než ten zápas vyhrát,“ vzpomíná si nekompromisní stoper pražské ČAFC.

Síla fair play gesta nevyprchala ani po letech a z utkání vyčnívá víc než samotný výsledek.


Tak už jenom pro úplnost můžeme doplnit, že utkání s Brazílií ve skupině skončilo 0:0. Oba týmy se pak utkaly ještě ve finále, ve kterém Masopust vstřelil jedinou československou branku. Brazílie bez zraněného Pelého vyhrála 3:1 a obhájila titul mistra světa.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Ondřej Zlámal, 2020

nakoupit na fanzone.cz Josef Masopust na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 370 krát
Označeno v :