Tragédie Manchesteru United

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Fotbal

Ve fotbalové sezóně 1955/1956 vznikla soutěž Pohár mistrů evropských zemí, zkráceně PMEZ, předchůdce dnešní Ligy mistrů.

Prvním anglickým klubem, který se jej účastnil, byl až v jeho III. ročníku Manchester United. Říkalo se mu „Busby babies“ podle trenéra Matta Busbyho a proto, že tým tvořili sami mladí fotbalisté.

V prvním kole Manchester United vyřadil Duklu Praha. Doma ji na Old Trafford porazil 3:0. V odvetě 4. prosince 1957 na Strahově jí podlehl 0:1, to však nic neměnilo na jeho postupu do čtvrtfinále. Tam „Busbyho děťátka“ čekala Rudá hvězda Bělehrad. O postupu Manchesteru United do semifinále rozhodl výsledek 3:3 druhého zápasu v hlavním městě tehdejší Jugoslávie.

Z Bělehradu odletěl tým, v němž už tenkrát působil později slavný Bobby Charlton, tehdy 20letý talent, o den později, 6. února 1958, do Mnichova, kde bylo naplánované mezipřistání. Tam letoun Airspeed Ambassador G-ALZU patřící British European Airways přistál po 13. hodině, aby načerpal pohonné hmoty.


Při tankování začalo hustě sněžit. Letci se proto rozhodli odstartovat co nejdříve. Obávali se, že později už nebude jejich stroj puštěn do vzduchu. Napoprvé se ale start nepovedl. Kvůli nízké rychlosti na stále více zasněžené ranveji se letadlo nevzneslo ani na druhý pokus a piloti byli vyrozuměni, že neodstartují-li do dvou minut, budou muset zůstat na mnichovském letišti.

Kapitán se přesto k třetímu pokusu odhodlal. Stroj dosáhl rychlosti 217 km. Málo pro vzlet, ale mnoho na to, aby bylo možné letadlo na zemi bezpečně zastavit. Po děsivých nárazech už mimo prostor letiště, následovalo několik detonací a explozí. Dvacet tři cestujících, mezi nimi osm fotbalistů, při tom zahynulo.

VPřežil, i když těžce zraněn, Matt Busby. Osud ušetřil také Bobbyho Charltona, Billa Foulkese, Johnnyho Berryho, Jackieho Blanchflowera, Kennyho Morganse, Alberta Scanlona, Dennise Violleta, Raye Wooda i brankáře Harryho Gregga. Na místě však přišli o život Tommy Taylor, Roger Byrne, Liam Whelan, Mark Jones, David Pegg, Geoff Bent a Eddie Colman. Duncan Edwards, který předtím ještě stihl poslat z letiště do Anglie telegram, že kvůli počasí přiletí domů asi až následující den, zemřel o patnáct dnů později v nemocnici.



pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sportovní odznaky zakoupíte na : FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 215 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Pelé ve Švédsku První derby »