Robinsonáda

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Fotbal

Zatímco Robinson Crusoe, hrdina slavného románu Daniela Defoea, je postava smyšlená, Jack, přesně John William, Robinson skutečně existoval. Narodil se 22. dubna roku 1870 v anglickém městě Derby v regionu East Midlands.


Jack Robinson se stal fotbalovým brankářem. Od roku 1891 chytal za FC Derby County, potom za FC Southampton, pak za několik dalších klubů. Pro nás je nejdůležitější jeho southamptonské působení. V dubnu 1901 se Robinson s dalšími hráči tamního FC přeplavil přes La Manche na turné po kontinentální Evropě. V jeho rámci hrálo mužstvo FC Southampton také v tehdejší rakousko-uherské monarchii. Pražskou Slavii porazilo 3:0, vídeňský Vienna Cricket and Footbal Club 7:0.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/robinsonada#sigProIdd9cb31977f

Pro diváky na Letné byl největší senzací právě brankář Ostrovanů Jack Robinson. Nulu na svém kontě udržel i díky zákrokům do té doby nevídaným – tygřími skoky po míči dokázal hravě likvidovat i ty nejtvrdší a nejlépe umístěné střely soupeřových útočníků. Od té doby se těmto skokům u nás říkalo – robinsonáda. Což byla obdoba vžitějšího anglického robinsonade.


Zápas SK Slavia Praha – Southampton FC se hrál 24. dubna 1901, a to ještě na Císařské louce. Stadión Slavie na Letné byl otevřen o několik měsíců později. Po zápase Jack Robinson nadšeným hráčům i divákům předváděl, jak trénuje.


John William Robinson chytal 11x i za reprezentační tým Anglie. Zemřel rovněž v Derby v roce 1931 ve věku 61 let.

Výraz robinsonáda (či robinzonáda) ve fotbalovém smyslu slova se ovšem u nás užíval a užívá stále méně často.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Karikaturu ve sportu naleznete na FANZONE
(3 - počet hlasů)
Přečteno 434 krát
Označeno v :