Zlatá maratónská obhajoba

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Více než 70 závodníků se řadí na start nejdelšího běžeckého olympijského závodu. Všichni vědí, že jejich největším soupeřem nebude 42 195 metrů maratónského běhu, ale vyčerpávající vedro a dusno.

Ví to i běžec v modrém tílku s bílým lemováním a s číslem 297. Je to Waldemar Cierpinski z NDR, který získal zlatou medaili na předcházejících OH v Montrealu před čtyřmi lety, v roce 1976. Nastávající třicátník je typem poctivého, nenápadného, ale už zkušeného, vyzrálého závodníka.


Je pátek 3. srpna 1980. Atletické soutěže na XXII. letních olympijských hrách v ten den v Moskvě vrcholí.

Nejdůležitější je volba tempa. Nesmí být příliš rychlé, protože síly, které se hned na počátku vydají, mohou v závěru chybět. Nesmí být ale ani příliš pomalé, protože ztratit kontakt s čelem, může znamenat ztrátu, která se už nedá jenom těžko dohonit.

Soupeři si olympijského vítěze z Montrealu nijak zvlášť nehledí. Zřejmě předpokládají, že druhé olympijské maratónské vítězství po sobě není příliš pravděpodobné. V minulosti se o to pokoušeli jiní borci. A neuspěli. Například Argentinec Delfo Cabrera, vítěz z roku 1948, Čechoslovák Emil Zátopek, který vyhrál v roce 1952, nebo Američan Frank Shorter, jenž triumfoval v roce 1972. Jediným, kdo to do té doby dokázal, byl v letech 1960 a 1964 Etiopan Abebe Bikila…


Waldemar Cierpinski o těchto úvahách svých soupeřů ví. Jsou i součástí jeho taktiky. Drží se sice v první skupině, ale dlouho běží na samém jejím konci. Na to, aby na sebe upozornil, je ještě čas. Hlavně že se mu stále dobře dýchá a že kilometry, které spolu s ostatními absolvuje především na nábřeží podél řeky Moskvy, nevyčerpávají jeho fyzické a psychické síly víc, než je nutné.

Okamžik, kdy se odhodlá k útoku, se ale blíží. V popředí s ním bojují domácí závodníci Vladimir Kotov a Satymkul Džumanazarov, Mexičan Rodolfo Gómez, Dereje Nedi z Etiopie a Nizozemec Gerard Nijboer. Cierpinski udeří už sedm kilometrů před cílem. A stále zrychluje. Před stadiónem už cítí velkou únavu, ale vbíhá na něj s náskokem. Před druhým v cíli Nijboerem vítězí o 17 sekund.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sportovní historické tiskoviny zakoupíte na: FANZONE

(2 - počet hlasů)
Přečteno 214 krát
Označeno v :