Čtyřikrát Oerter

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Na své první letní olympijské hry přiletěl americký diskař Alfred Oerter jako dvacetiletý mladík v roce 1956 do Melbourne.

V konkurenci 19 soupeřů se 27. listopadu dopoledne snadno probojoval do finále. To tentýž den odpoledne vyhrál před svými krajany Fortunem Gordienem, držitelem světového rekordu, a Desmondem Kochem.


O čtyři roky později kraloval Alfred Oerter diskařské disciplíně na olympijském stadiónu v Římě. 6. září 1960 dominoval mezi 35 účastníky kvalifikaci, v níž vytvořil olympijský rekord, a následující den ovládl i finále ve znovu zlepšeném olympijském rekordu. Za ním skončili znovu dva Američané – Rink Babka a Dick Cochran.

Na dalších letních hrách v Tokiu 1964 byl favoritem čerstvý světový rekordman Ludvík Daněk z Československa. Alfred Oerter však vyhrál i tentokrát. Dne 15. října před polednem zvítězil ve zrádné kvalifikaci, v níž znovu vytvořil olympijský rekord. Po několika hodinách potom triumfoval i ve finálověm závodě, v němž výkon z kvalifikace ještě zlepšil. Stříbro získal Daněk, bronz Američan Jay Silvester.

Ani na své čtvrté hry v Mexico City 1968 nepřijel 32letý Alfred Oerter jako favorit. Přesto byl znovu první. Kvalifikace, která proběhla 14. října, tomu však tentokrát nenasvědčovala. Do té doby trojnásobný olympijský vítěz v ní byl až šestý. V olympijském rekordu ji vyhrál Jay Silvester. Následující den ve finále ale bylo všechno „postaru“. Závod znovu vyhrál Oerter, který si opět přivlastnil i olympijský rekord hodem 64,78 m. Druhý byl Lothar Milde z NDR, třetí Ludvík Daněk. Ten si na zlatou medaili z OH musel počkat celý další olympijský cyklus – až do Mnichova 1972. Tam už Oerter chyběl. V roce 1969 sportovní kariéru ukončil, aby měl čas na výchovu svých dvou dcer.


Geniální sportovec Alfred Oerter vyhrál olympijské hry 4x za sebou. A také 4x, v letech 1962-1964, vytvořil světový rekord. V září 1982, kdy mu bylo už 46 let, připravovala televizní společnost ESPN atletův portrét. Oerter přitom znovu potvrdil svou výjimečnost. V rámci natáčení, když demonstroval, jak kdysi házel, doletěl disk z jeho ruky do neuvěřitelné vzdálenosti – 73,15 m. Být to v rámci oficiální soutěže… Světový rekord Wolfganga Schmidta z NDR byl tehdy o celé dva metry horší.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/ctyrikrat-oerter#sigProId7088a39327


pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sportovní historické tiskoviny zakoupíte na: FANZONE

(2 - počet hlasů)
Přečteno 173 krát
Označeno v :