Návrat po čtyřiceti letech

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

V roce 1946, prvním poválečném, vyhrála domácí juniorský šampionát krasobruslařský čtrnáctiletá Ája Vrzáňová.


Krátce na to startovala i poprvé i na mistrovství republiky dospělých. Měla takový talent, že se jí na přání jejích rodičů před začátkem další sezóny ujal jeden z nejlepších trenérů v historii krasobruslení Arnold Gerschwiler, za nímž mladá československá naděje odcestovala do jeho působiště, do Londýna.


Gerschwilerovo vedení se projevilo prakticky ihned. V roce 1947 Vrzáňová mistrovství Československa dospělých vyhrála a byla sedmá na mistrovství světa ve Stockholmu. Na ZOH 1948 už byla pátá, na ME doma v Praze třetí.

Spolupráce s Gerschwilerem pokračovala, ale po únorovém převratu za to byla teprve 16letá krasobruslařka tvrdě napadena článkem v Rudém právu, pod kterým byli podepsáni šéfové sjednocené československé tělovýchovy.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/aja-vrzanova#sigProIdd4c8a97cac

Ani ji, ani její rodiče to z míry nevyvedlo. V roce 1949 přivezla Ája z ME v Miláně stříbrnou medaili, a krátce nato se v Paříži stala mistryní světa.


Naši sportovní funkcionáři ji pak chtěli „za trest“ poslat do Moskvy trénovat mladé sovětské krasobruslaře. To Vrzáňová odmítla. Místo toho se znovu vydala za svým trenérem do Londýna. Tam už ovšem každý její krok hlídali příslušníci StB.

Před Vánocemi 1949 přijela Ája do Prahy. Na Štědrý den, při procházce Prahou, jí tatínek na Karlově mostě řekl, ať už se raději domů po mistrovství světa, které mělo být v únoru 1950 v Londýně, nevrací.

Po svátcích zahájila 18letá Ája Vrzáňová s Arnoldem Gerschwilerem v hlavním britském městě závěrečnou přípravu na ME v Oslu a na MS v Londýně. Obě nejprestižnější a nejtěžší krasobruslařské soutěže vyhrála. Mistryní Evropy se stala poprvé, mistryní světa podruhé. A také naposledy.


Poznámka na závěr:

Ája Vrzáňová otce poslechla a domů se nevrátila. Z Velké Británie se pak odstěhovala do USA. Až do roku 1969 byla největší hvězdou zdejších věhlasných ledních revue. Do své vlasti přijela poprvé po dalších dvou desítkách let.
pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Sportovní historické fotografie zakoupíte na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 108 krát
Označeno v :