Český Herkules

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Přestože byl Gustav Frištenský (původně Fryštenský) spojován především s Moravou, jeho kořeny jsou ve středních Čechách.

Narodil se 18. května 1879 v Kamhajku, součásti dnešní obce Křečhoř nedaleko Kolína.


Když mu bylo sedmnáct let, viděl jako řeznický učeň, který se už předtím rozhodl, že se stane silákem, v cirkuse v Kouřimi poprvé zápasnické utkání. Černý muž z Ameriky vystupující pod jménem Delaware tam zápolil s místními mladíky, které postupně vyzýval k souboji. Gustav si už předtím přečetl knížku Za praporem sokolským. Našel v ní kresby staročeských siláků, ale také reprodukci obrazu řecko-římského zápasu od samotného Václava Brožíka.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/cesky-herkules#sigProId339e06e686

V Kouřimi se Gustav přihlásit ještě neodvážil. O rok později už se však v rodném Kamhajku postavil kočovnému zápasníkovi Jamesi Palmaremu. A vyhrál. Sám netušil, v jak silného chasníka se vypracoval. Uvědomil si to až v Brně, kam nastoupil po Kouřimi do svého druhého zaměstnání. V klubu Hellas, specializovaném na zápas a vzpírání, se našel. Tam také začala jeho oslnivá kariéra.


Dominoval na žíněnce, ale znamenitě vládl i činkou na vzpěračském pódiu. Dvakrát se také stal mistrem Moravy v hodu diskem. V roce 1902 vyhrál mistrovství Čech v zápase. Jako první Čech v historii, i když coby reprezentant Rakouska-Uherska, se stal v roce 1903 v Rotterdamu mistrem Evropy.


Amatérská část jeho kariéry nebyla dlouhá, zato ta profesionální nebrala konce. Vybojoval v ní na 10 tisíc zápasnických utkání. Dějištěm jeho úspěchů bylo mnoho zemí světa, dominoval i v newyorské Madison Square Garden. Za druhé světové války se doma zapojil do odboje proti německým okupantům. Koncem roku 1944 ho zatklo gestapo. Byl potom vyslýchán v neblaze proslulé Pečkárně a na Pankráci. Poslední válečné měsíce strávil v olomoucké a vratislavské věznici.


Zápasil ještě po druhé světové válce. Poslední utkání absolvoval v cirkusu Saran, když už se blížil sedmdesátce.

Jeho téměř výlučně profesionální kariéru nemohl neocenit ani komunistický režim. V roce 1956, nedlouho předtím než zemřel, obdržel Gustav Frištenský titul zasloužilý mistr sportu.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní publikace naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 80 krát
Označeno v :