Egyptský triumf ve Wimbledonu

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Je jediným sportovcem planety, a už jím nepochybně zůstane, který má titul mistra světa (a také stříbrnou olympijskou medaili) v ledním hokeji, a zároveň je vítězem tenisového Wimbledonu.

Měl k tomu blízko už v roce 1952. Na travnatých dvorcích All England Clubu se probil až do finále. V něm podlehl Australanu Franku Sedgmanovi 6:4, 2:6, 3:6, 2:6.


3. července 1954 nastupoval Jaroslav Drobný, Pražák křtěný Vltavou u jejího ostrova Štvanice, do finále nejslavnějšího tenisového turnaje světa znovu. V něm ho opět čekal Australan – teprve 19letý Ken Rosewall.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/drobny#sigProId6a0c8caf60

Bylo to tři měsíce před Drobného 33. narozeninami, a pět let po jeho odchodu do emigrace. Rozhodl se pro ni po opakovaných výhrůžkách československého komunistického režimu. Nějaký čas byl bez státní příslušnosti, ale v roce 1949 získal občanství Egypta. Udělil mu ho král této africké země Farúk I. Drobný triumfoval na mnoha prestižních světových turnajích. Mimo jiné dvakrát i na Rolland-Garros, dnešním French Open. Jeho největší touha však byla – vyhrát Wimbledon.

První set v utkání s Rosewallem vydřel Drobný 13:11, ale v druhém podlehl 4:6. Zdálo se, že rozhodne lepší kondice mnohem mladšího „protinožce“. Drobný si s ním ovšem ve třetím setu snadno poradil – 6:2. Čtvrtý byl opět dramatický, podobně jako úvodní, ale už poslední. Jaroslav Drobný jej získal v poměru 9:7. Poslední míč zápasu zahrál sice Rosewall, jenže po prudkém rotovaném servisu svého soupeře do sítě.

Jaroslav Drobný, ač tehdy občan Egypta, a později, až do konce svého života, Spojeného království, je tak fakticky naším prvním wimbledonským vítězem.

Mnohem později, když se s odstupem ohlížel za svou sportovní kariérou, možná trochu paradoxně řekl: „Myslím, že jsem byl o něco lepší hokejista než tenista…“


pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní vybavení na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 229 krát
Označeno v :