Olympic stadium Berlin
Olympic stadium Berlin

Hitlerovi navzdory (1936)

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Letní olympijské hry v první polovině srpna 1936 v Berlíně, které se konaly za nacistického režimu, měly dvě dominantní postavy.

Amerického atleta Jesseho Owense, sprintera a skokana do dálky, který získal čtyři zlaté medaile, a československého gymnastu Aloise Hudce, jenž se na stejném olympijském stadiónu zaskvěl fenomenální sestavou na kruzích.


Už předtím připravili rozhodčí, kteří stále více podléhali tlaku německých pořadatelů, Aloise Hudce o jednu z medailí na bradlech. Tato nespravedlnost, ale také atmosféra, která ve zfanatizovaném hlavním městě Německa vládla, vybičovala skromného československého gymnastu k ojedinělému, neopakovatelnému výkonu.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/hudec#sigProId6409a36a63

Ještě než Alois Hudec vstoupil na vyvýšené pódium po povinných sestavách na kruzích ke své volné, rozbolela ho silně hlava. Rozčilením i předcházejícím celodenním pobytem na slunci. Přesto si při pohledu do obrovitého hlediště, které ztichlo tak, že slyšel svůj vlastní dech, uvědomoval, že je dokonale koncentrovaný a připravený. Nejlépe, jak je schopen. Snad ještě o něco víc.

A skutečně. To, co nevysoký Čechoslovák na tomto nářadí předváděl, překonalo vše, co do té doby gymnastika znala. Všechny prvky, které ve své maximálně obtížné sestavě měl, prováděl naprosto dokonale. Švihy, vzpory, svisy, přednosy. A ty vůbec nejtěžší, nejcennější a nejobdivuhodnější, rozpory ve visu i střemhlav, dokázal držet neuvěřitelně dlouho. Dvakrát déle než kdy dřív. Chtěl, aby rozhodčí neměli ani tu nejmenší záminku ho poškodit a připravit tak o vítězství.

Když docvičil, panovalo na stadiónu pod olympijskými i nacistickými symboly stále ticho. Desetitisíce párů očí nevěřícně hledělo na muže, který po dokončení bezchybně provedené sestavy už zase nehybně stál na pódiu. Až potom propuklo hlediště, ve kterém byla i řada pohlavárů Třetí říše, v nadšený jásot.

Zásluhou Aloise Hudce získalo Československo na berlínských hrách 1936 jednu ze svých nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších zlatých olympijských medailí. Bylo to tři roky předtím, než pořadatelská země rozpoutala hrůzy druhé světové války.


pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní pohlednice na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 30 krát
Označeno v :