Kartičky z časopisu STAR

Daniel MARKVART by Daniel MARKVART
Sportovní sbírky

Sběratelské kartičky

Sportovní kartičky patřily mezi nejrannější formy sběratelských předmětů. Obvykle se skládají z obrázku sportovce na jedné straně a se statistikami nebo jinými informacemi straně druhé. Sportovní kartičky představující většinu hlavních sportů, zejména těch, které se hrají v Severní Americe, včetně, ale nejen, amerického fotbalu, baseballu, basketbalu, boxu, golfu, ledního hokeje, závodění a tenisu. První soubor kartiček se sportovním tématem se objevil v roce 1896, kriketová série W.D. & H.O. Tabákové společnosti si brzy uvědomily, že sportovní kartičky byly skvělým způsobem, jak získat věrnost značce. V roce 1896 vydala první asociace fotbalového svazu „Footballers & Club Colors“ Marcus & Company, malou firmu v Manchesteru. Jiné fotbalové soubory vydané v té době byly “fotbalisté a klubové barvy” (Kinner, 1898); "Footballers" (J. F. Bell, 1902); "Fotbalisté" (F. J. Smith, 1902) a "Fotbalisté" (Percy E. Cadle, 1904. Nejdražší kartou byla cigaretová karta Honuse Wagnera v sadě 1909 T-206. 19. Července byla Jamesova sběratelská kartička vydražena za 1,8 mol USD. V květnu se prodala kartička baseballové hvězdy Mikea Trouta za 923 tis. USD. I hokejové kartičky jsou fenoménem. Kartička Wayna Gretzkyho 1979 O-Pee-Chee BVG 9.5 má hodnotu 2,35 mil. Kč.

Unikátní album kartiček z časopisu STAR

STAR (časopis pro každého sportovce, přední časopis první republiky (1926-1938), který vydával Melantrich, nabízel ve spolupráci Bonbons Furth chocolat sérii 100 vynikajících výkonů ČSR do alba. Zajímavé desky alba, tradičně skvěle graficky provedené s fotomontáží na úvodní straně, umožňuje nalepení kartiček z časopisu STAR, Sport rekord ČSR. Okénka jsou určena pro 100 ks kartiček.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/karticky-casopis-star#sigProId97b6f8f6a3

V první desítce naleznete: Švehlův pohár, Ligový team SK Slavia, Ligový team AC Sparta, Národní footbalové mužstvo ČSR, SK Viktoria Žižkov, Mistr Slovenska ČSK Bratislava, ligové mužstvo Bohemians.

Významné footballisty: Káďu, Puče, Čambala, Pláničku, Junka, Vodičku, Sobotku, Kopeckého, Ženíška, Brainea, Čtyřokého, Burgra, Boučka, Daučíka.

Dále naše rekordmany: Malečka, Hechta, Friče, Nesvadbu, Hejduka, Bartoně, Cetkovského, Doudu, Peku, Pšeničku nebo Bečváře.

Sportovní kolektivy: SK Slavia-mistři ČSR v házené, Mistry ČSR v ledním hokeji, Cíglera-Šandu...

V neposlední řadě také Vlastu Buriana, herce a sportovce s tenisovou raketou.

Kartičky STAR se staly vyhledávaným sběratelským artiklem a jsou jím dodnes. Kromě jejich vysoké estetické hodnoty mají i hodnotu historickou a sběratelskou. Prodávají se jednotlivě, občas je možné narazit na kompletní nebo částečně nalepené album. Zcela jistě patří mezi to nejlepší, co bylo možné na našem trhu s kartičkami kdy spatřit.

pro blog sport antique sepsal Pro blog Sport Antique sepsal Daniel Markvart

nakoupit na fanzone.cz Sběratelské kartičky i album časopisu STAR koupíte na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 212 krát
Označeno v :