Nejmladší vítěz Velké pardubické

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Uplynulo jenom pět let, než se Velká pardubická po svém historicky nejstarším jezdeckém vítězi Vladimíru Hejmovském, který v roce 1951 vyhrál v sedle koně Salvátora, dočkala vítěze dosud nejmladšího.


V 67. ročníku triumfoval kůň Letec s Josefem Vavrouškem, kterému tehdy bylo devatenáct.

Letec byl pro svou zlou, agresivní, údajně nezvládnutelnou povahu určen k utracení. Pak se ho však ujal legendární trenér Josef Dobeš. Letcovu povahu už příliš změnit nemohl, ale udělal z něj výborného steeplera.


Zatímco proti Hejmovskému stála konkurence výhradně československá, Josef Vavroušek měl soupeře i ze zahraničí. Poprvé tehdy do Pardubic přijeli koně a jezdci ze SSSR. Ve Velké pardubické startovali Istrebitěl s Rostislavem Makarovem a Bajga s Vladimírem Fedinem, který pak následující rok vyhrál Velkou pardubickou s legendárním Epigrafem. A také polský Baracs s jezdcem Marianem Babireckim.

Dne 14. října 1956, byli v 18členné startovní listině i Humor s dvojnásobným vítězem VP Milošem Svobodou, Orlov s Josefem Kolátorem, Gomba s Františkem Lamichem, Unkas s Josefem Jančarem, Komandír s Oldřichem Raisnerem, Chodec s Petrem Vladařem.

Letec narozený v roce 1945 v Napajedlích patřil spolu s Unkasem, Broukem, Komandírem, Salvátorem, Baracsem a Bajgou k favoritům, přestože ho vedl nejmladší jezdec v poli startujících. Baracs měl na trati dva pády, přesto ale byl nejtěžším Letcovým soupeřem. V cílové rovině došlo ke strhujícímu souboji o vítězství. Letec s Vavrouškem vyhráli před Baracsem s Babireckim o krk, třetí Komandír byl zpět o pět délek.

Josef Vavroušek vyhrál Velkou pardubickou rok předtím, než nastoupil vojenskou základní službu. 14. října letošního roku tomu bude šedesát pět let. Ve své jezdecké kariéře, která nebyla dlouhá, vyhrál celkem 25 dostihů. Zúčastňoval se však úspěšně i parkurových soutěží.


Dnes je nejmladšímu vítězi historie Velké pardubické Josefu Vavrouškovi 84 let. Současně je i jejím nejstarším žijícím vítězem. Těší se dobrému zdraví a s dostihovým sportem udržuje stále bezprostřední, aktivní kontakt.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Vše z historie sportu na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 95 krát
Označeno v :