časopis Letem světem
časopis Letem světem Letem světem

Radosti letních sportů

Daniel Markvart by Daniel Markvart
Zajímavosti

Nikdy nemáme takovou radost a požitek ze sportu jako v létě.

Hlavní podmínkou je, že o prázdninách, zvláště o dovolené, máme dosti volného času a můžeme se proto svému oblíbenému sportu nejen tělem, ale I duší věnovat. Vždyť víte nejlépe ze zkušenosti, že úspěch sportovní, například v tennise, závisí víc na duševní rozvaze a inteligenci hráče, než na jeho tělesné kondici. Kterému sportu dáváte přednost?

Hry míčem,

ať už je to házená kopaná, hra ve vodě, každé se zúčastníme. Nejde tu snad o technické výsledky, jako o zábavu a hlavně pohyb na čerstvém vzduchu. A pak například volleyball je hra důstojná I pro vyšší věk, hrají ji v letních táborech maminky s dětmi, a jak se předhánějí! Jako každý sport I tento potřebuje příslušného úboru. Dívenky a mladé maminky štíhlých postav volí ovšem krátké shortky s bílou blůzičkou nebo svetříkem. Starší dámy a robustnější postavy dají přednost delším kalhotkám jerseyovým nebo plátěným a tmavší blůzkou, pod kterou obléknou pevný živůtek. Ale nemusí to být vždy kalhota, ve které hrajeme míčem. Vždyť v takových sportovních, lehkých plátěných šatech se skládanou sukénkou, dosti krátkou, s hodně vystřiženým živůtkem a volnými průramky se daleko lépe hraje, než v kalhotech, které hřejí. Pro chladnější dny máme pak připraveny tmavomodré tepláky.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/radosti-letnich-sportu#sigProId871b3a2082

U vody,

na plavání, jízdu loďkou slunění, vzaly jste si sebou hezké plavky. Letošní módou jsou imprimé plavky, dosti nápadné. Ovšem nevypadají nikdy tak elegantně jako plavky jednobarevné nebo jen s malou ozdůbkou, jako bývá vyšitá vlajka, puntík, kolečko a pod. Z impiré plavek vybereme si ty nejjednodušší, na příklad na tmavém podkladě červená kolečka, výstřih I ramínka hladké. Všechny silné barevné šňůrky, pasy a bambulky jsou nápadné a nehezké. Novinkou jsou latexové satiny, lesklé a přiléhavé, nosí je spíše americké filmové hvězdy než my, jsou příliš nákladné a vyžadují bezvadné postavy. K vodě na slunění se převlékneme do plážových šatů z bavlněného piké nebo plátna, můžeme je míti šité krátké, kalhotkové nebo jako dlouhý přiléhavý plášť po celé délce rozstřižený. Sneseme-li v horku vlněné plavky, můžeme si k opalování přes ně obléci jen rozstřiženou sukni.

Sporty na venkově,

jízda na koni, práce v zahradě, na poli, to jsou sezónní práce, které my lidé z města provozujeme jako zábavný sport. Vždyť si jen vzpomeňte, jak jste jako děti rády kočírovaly koně na pole, jak jste pomáhaly vázati snopy, nakládati a pod. Bylo to Velké tužení svalů, však jste to druhý den poznaly na svém těle. Pro práci v hospodářství pořídíme si dlouhé kalhoty z jednoduchého plátna khaki a plátěnou košilkovou halenkou, nebo takové pracovní kalhoty s kapsářem do zahrady, abychom v něm nosily nůžky a jiné potřebné nářadí.

Tennis

Rádi si zaplatíme v letním sídle členství tennisového klubu. Vždyť hlavně letos nám počasí dosud málo přálo, je dost chladných, podmračených dnů, kdy se to tak krásně hraje. Je to sport, který příliš nenamáhá, zato tříbí vaši pohotovost, sílí svaly a pěstuje ve vás bojovného ducha. V létě odkládáme na tennise všechny speciální krásné úbory sukénkové I šatové a nosíme hladkou blůzku nebo tričko s kalhotkovou sukénkou nebo shortkami. Je to vzdušné a příjemné, báječně se v tom dobíhají míčky.

Doufejme, že Srpen bude k nám milostivější než Červenec, že nám počasí dovolí vychutnati všechny krásy a dojmy letních sportů. Jen sportem udržíme svoje tělo v správné zdravotní kondici a žádané štíhlosti.
pro blog sport antique sepsalZ časopisu Letem světem, ročník XII, číslo: 40, 12. VII. 1938

nakoupit na fanzone.cz Kuriozity najdete na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 26 krát
Označeno v :