Slavia mistrem-jedna z Viktorií z ligy?

Daniel Markvart (A Zet, 1941) by Daniel Markvart (A Zet, 1941)
Fotbal

Letošní šestá ligová neděle nezůstala v ničem pozadu za minulými.

Bylo by ovšem překvapením, kdyby k překvapení nedošlo. Nečekaná byly především hladká porážka Sparty od Bohemians 0-3, která potvrdila náš názor o chabé formě rudých. Nečekané byly I vysoké výhry Slavie na žižkovskou Viktorií 7-0, Kladna nad Viktorií Plzeň 7-2 a SK Plzeň nad Libní 6-1. Jen výsledky Pardubice- Baťa 2-0 a Prostějov- Židenice 3-3 byly zhruba předvídány a tak je úhrnem zajímavé, že při vyrovnanosti středu tabulky došlo jen ke změně na 6. a 8. Místě. Obě poražené Viktorie budou mít teď velmi těžký ligový závěr. Nerozhodná hra Židenic v Prostějově totiž prokázala náramnou houževnatost mužstva brněnského, které si patrně jen zachrání ligovou účast pro příští ročník a některá z Viktorií zakusí trpký úděl v divisi. Mlhavost situace druhého průvodce Libně do nižší třídy není ovšem ještě úplně jasná. Zato o mistru je již takřka najisto rozhodnuto. Bude jím Slavia, která teď vede před svým letenským sousedem o skoro nedostižitelný náskok pěti bodů. Zdá se tedy, že právě včerejší pražský dvojzápas vyřešil situaci, a to jak na Slavia a Spartě, tak o Viktorii Žižkov, ohrožené teď vlastně vice než Židenice.

A nakonec ještě jednu zajímavost: v rekordním jarním vítězství Slavie nedal král střelců ani branku! Připravil však svým spoluhráčům většinu míčů, které skončily v síti Krause.

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní fotografie naleznete na: FANZONE

Slavia- Viktoria Žižkov 7-0

Druhý zápas letenského dvojmatche na hřišti Sparty sliboval lepší sport než předchozí utkání Sparta-Bohemians, ve kterém byla AC Sparta poražena nečekaně 0-3. Slavii šlo jistě o prestiž, kterou obhajuje jako vedoucí klub ligové tabulky, u Viktorie bylo však předpokládáno, že vyvine všecko úsilí, aby získala potřebné body. Jestliže Slavia plně splnila očekávání, Viktoria naopak selhala. Její mužstvo proslulé bojovností, tentokráte hrálo tak, jako by mu na výsledku ani nezáleželo. Pak se nelze ani divit, že to podle toho také dopadlo, ovšem ve prospěch Slavie.

Asi 20.000 diváků vítalo mužstva při nástupu na hřiště. Rozhodčí Zavřel provedl losování a hra začala. Viktorka byla hned v útoku a dobyla rohu, který však nevedl k cíli. Slavia se brzy rozehrála, vložila všecko úsilí na útok a nebezpečně ohrožovala branku Viktorie. Již ve třetí minutě dostal Kopecký míč od Bicana a zblízka dal lehce vedoucí branku Slavia. V 7. minutě Bican prohodil ideální uličku Fikejsovi, který snadno dopravil míč do sítě-2-0 pro Slavii. Červenobílí jsou stále v útoku, a co chvíli je obrana Viktorie v permanenci. V 17. minutě Holman dobíhal k brance, zachytil Deršákovu ránu a vsítil další branku-3-0- pro Slavii. Teprve ve 30. min měla Viktorie první dobrou příležitost, když Hloušek proběhl, ale dal do tyče. Do konce poločasu byla hra vedena s mírnou převahou červenobílých a na stavu 3-0 pro Slavia nebylo již ničeho změněno.

View the embedded image gallery online at:

Slavia podala dobrý výkon jako celek. Brankář Finek nebyl mnoho zaměstnáván. V obraně vynikal klidem a přehledem Bouška. V záložní řadě hrál nejpřesněji Jezbera. Útok byl obezřetně veden Bicanem, který na sebe upozornil hlavně pěknými uličkami, z kterých také resultovaly první dvě branky. Kopecký si vedl dobře technicky, Fikejs však nedosahoval úrovně svých spoluhráčů. Z křídel byl lepší Holman, který chyboval jen špatným centrováním. Viktoria Žižkov se ukázala v dosti nejasném světle. Jejich mužstvo hrálo neurovnaně a jen jednotlivci se tu a tam blýskli dobrými zákroky. Obrana si vedla uspokojivě, nebyla však bezvadně. V záložní řadě se nejlépe uvedl Randák, kdežto Velický s Čihákem byli slabší. Oporou útoku byl Bouška, Zajíček je měkký hráč a proti tvrdé obraně se neuplatnil. Křišťál neměl přesnou mušku a Pščolka na nezvyklém místě levého křídla mnoho nesvedl. Mourek nastoupil se zraněnou rukou, a proto nemohl podat takový výkon, jako jindy.

Druhý poločas začal živěji zásluhou Viktorie, která měla dobrý nástup. Hra byla nyní zajímavější než do poločasu. Slavia sice hodně zaměstnávala obranu soupeře, ale také Viktoria několikrát ohrozila nebezpečně Finka. V 18. Min se dostavila první branka druhé půle a opět to byla Slavia, která ji vsítila. Bican pěkně prohodil Holmanovi, ten rychle proběhl k brance a vstřelil prudce čtvrtý úspěch Slavia, stav 4-0. Po tomto úspěchu se hra stala zase jednostrannou. Slavia byla stále v útoku. Ve 25. Min centroval Kopecký a Holman dal hlavou 5. Branku. O dvě minuty později proběhl Bican, střelil do tyče. Ale již tu byl rychlí Holman, aby vstřelil 6. Goal Slavie. Ale tím ještě nebyla udělána tečka za brankovým poměrem. Ve 33. min. se Bican zase pěkně uvolnil, prohodil uličku Fikejsovi, který pak lehce vsítil 7 branku Slavia. Do konce zápasu nebylo již nic změněno na tomto stavu a tak Slavia zvítězila 7-0. K dobru obou mužstev jen nutno přičísti, že hrála naprosto slušně, takže v tomto směru byl zápas bez kazů.

Slavia: Finek, Bouška, Černý, Průcha, Nožíř, Jezbera, Holman, Fikejs, Bican, Kopecký, Deršák

Viktoria Žižkov: Kraus, Mourek, Jouza, Randák, Velický, Čihák, Hloušek, Křišťál, Bouška, Zajíček, Pščolka