Stříbro ze Sarajeva

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Dne 15. února 1984 fičí na startu lyžařské štafety žen na ZOH v Sarajevu (70 let předtím v tomto městě padlo „sedm kulí“) na 4x5 km ledový vítr. Žene před sebou hustě padající sníh. Je deset stupňů pod nulou.

Z našich závodnic vybíhá jako první na svou „pětku“ Dagmar Švubová. Drží se dobře, a když za sebe posílá do boje Blanku Paulů, je cesta k medaili stále otevřená. Jako třetí závodnici vysílá do této dívčí války trenér Zdeněk Ciller Gabrielu Svobodovou (té se o necelých šest let později narodí dcera, také Gabriela, která se pod jmény Soukalová a potom Koukalová, proslaví v biatlonu). O dalších pět km později předává Svobodová z posledních sil, už ale jako čtvrtá, dotekem hůlky pomyslný kolík Květě Jeriové (později Peckové).


V tu chvíli je poslední členka štafety Norska Berit Aunliová už moc daleko vpředu. Také Finka Marja-Liisa Hämäläinenová (později Kirvesniemiová) a Raisa Smetaninová ze SSSR mají před Jeriovou náskok. Naše šance na medaili jsou tak hodně zaváté.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/stribro-ze-sarajeva#sigProIdc6f328a366

Květa Jeriová se ale nechce dívat svým soupeřkám na záda. Přesto, že jsou před ní ty nejlepší z nejlepších, přibližuje se k nim metr po metru. Je to neuvěřitelné, ale Jeriová Finku dohání už v kopečku nedaleko od místa startu. Společně pak obě stíhají Smetaninovou, která běží deset sekund před nimi. Během jednoho kilometru jsou jí v patách a další dva kilometry běží všechny tři spolu.


Aunliová je už mimo jejich možnosti, ale ty tři spolu bojují. Jde o olympijské stříbro a bronz. Žádná z nich nestojí o „bramborovou“ medaili nepopulárního čtvrtého místa. Nastupuje Hämäläinenová. Jeriová její nástup zachytává, Smetaninová překvapivě ne. Následuje sjezd a rovina, na které Jeriová nasazuje k trháku. Finka se ho marně snaží zachytit.


A už je tu cíl, stříbrný cíl, teď o nic méně hodnotný než zlatý. Květa Jeriová za ním padá. Ne únavou, nýbrž radostí a štěstím. Její rozesmátá tvář a za ní zklamání i údiv Hämäläinenové, obletí na televizních záběrech a na fotografiích celý svět.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní publikace naleznete na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 99 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Co Dana neviděla