Sport a hry
Sport a hry

Tourné Slavie (1906)

Henry by Henry
Fotbal

Slavia se včera vrátila ze svého tournée.


Výsledky jsou našim čtenářům zajisté už známy. Konstatujeme přímo, že nás resultáty Slavia úplně uspokojily, třebas jsou mnozí, kdož výsledek s Karlsruher F. V. a zápasů curyšského pokládají za slabý. Nehledě ani k znamenitému umění Karlsruhe, ani k tomu, že v Curychu, jsou ty výsledky velmi dobré, poněvadž docíleny byly po dlouhé cestě, jejímž nezbytným průvodcem a následkem ještě fysická i duševní úvaha a z ní snížení niveau formy. My Češi nejsme národ cestovatelský, nemáme v krvi neposednost anglickou, otrlost proti tělesné i duševní únavě cesty. Několik set kilometrů cest, nějaký tucet cizích měst stačí docela dobře rozvrátit už I naši občanskou, nerci-li sportovní kondici. Tourné Slavie a kondice, v níž ji mužstvo přestálo, jest v našich českých poměrech dobrou reklamou pro sport, 10 dní cestování a 4 zápasy v krásném stylu vyhrané jest výkon výborný.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/turne-slavie#sigProId9cdb5b48c9

Že mužstvo Slavie dovedlo docíliti resultátů takových, jaké nám oznámily toužebně vždy očekávané depeše svědčí o reelním jeho umění, o výborné jeho formě a ještě především výsledkem soustavného, přísného training Maddenova, jenž z lidí svých učinil athlety. Neboť football jest hra, vyžadující u svých pěstitelů athletických kvalit, hra o níž možno říci ve variaci s Kollárem: “Kdykoliv zvoláš footbalista, nechť se to ozve athlet”. Zkušenosti této výpravy zajisté naučí Slavia správně posuzovati anglické zápasy na kontinentě. Nyní můžeme ocenit, jak vydatným spojencem ji bývá proti Angličanům jejich únava z cesty i řady zápasů už nehraných. Jak dlouho budeme ještě pracovati, než budeme moci býti vážným soupeřem Angličanům v jejich vlastní zemi.


Tourné Slavie má nejen sportovní, nýbrž i značný společenský a národní význam. Zase nové kraje a noví lidé viděli Čechy a museli uznati, že jsou mistry ve svém oboru. Kus výborné reklamy národní, které nám tolik třeba. Sta tisíce cizinců vidělo vítěziti červenobílé barvy, přišlo s českými lidmi ve styk. Tu a tam přece v někom vyklíčí zájem o Prahu, českou zemi a český lid, který bude posuzovati podle svých osobních dojmů, které jej pohnou k odložení zkreslujících brejlí, jež mu nasazuje šmokovská žurnalistika, píšící o každém shluku lidí v Praze jako o “Burgerkriegu”.

Čeští sportovci mohou illuminovati, svatodušní tourné Slavie jest krásným úspěchem našeho sportu. Jím podán důkaz, že sport zoceluje individua tělesně i morálně a národu prospívá tím, že šíří o něm známost i tam, kde by jinak jen s velikou námahou a za cenu velkých obětí to bylo možné.pro blog sport antique sepsalZ časopisu Sport a hry, č. 19, 12. Června, 1906, Henry

nakoupit na fanzone.cz Rarity a vzácné zakoupíte na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 509 krát
Označeno v :