archiv BSA

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Už ve dvaceti letech byl nominován na olympijské hry 1968 do Mexiko City.

Byl sice až desátý, ale podmanivá atmosféra her pozvedla jeho ctižádost. Vítězslav Mácha se pak rychle vypracoval v našeho nejlepšího zápasníka. Získával jeden titul mistra republiky za druhým, prosazoval se i na mezinárodních žíněnkách.

Na svých dalších olympijských hrách v roce 1972 v Mnichově zvítězil a získal naši první zlatou olympijskou medaili v zápase. Přes bolestivé zranění lokte porazil ve finále na body slavného Petrose Galaktopoulose z Řecka, o jehož vítězství nikdo nepochyboval. Proto také bylo už předem rozhodnuto, že hlavní osobou slavnostního vyhlášení nejlepších ve váze do 74 kg bude řecký král Konstantin, který tehdy žil v italském exilu. Monarcha však musel nejcennější kov předat Čechoslovákovi, rodákovi z Krmelína u Ostravy.

I v průběhu dalších let se Vítězslav Mácha prosazoval ve stále těžší konkurenci předních světových i evropských zápasníků. A to přesto, že ho prakticky po celou kariéru pronásledovala často se opakující a vleklá zranění. Čelil jim obrovskou vůlí, překonáváním bolesti i sebe sama. Přesto byl několikrát nucen z řady významných soutěží z tohoto důvodu v jejich průběhu odstoupit.

V roce 1974 se stal v polských Katovicích poprvé i mistrem světa. O tři roky později získal stejný titul v Göteborgu. V téže sezóně se prosadil i na mistrovství Evropy v turecké Burse, což byl pro něho turnaj dlouho vyloženě zakletý.

View the embedded image gallery online at:

Mezitím se v roce 1976 zúčastnil potřetí olympijských her. Jejich dějištěm byl Montreal. Zlatou medaili se mu sice obhájit nepodařilo, ale vybojoval vynikající druhé místo. Prohrál až ve finále těsně na body s Anatolijem Bykovem ze Sovětského svazu.

Vítězslav Mácha pokračoval v kariéře i v dalším olympijském cyklu. Při svém posledním startu na OH 1980 v Moskvě však na další medaili, jíž se chtěl rozloučit se svou úspěšnou kariérou, však už nemohl pro další nedoléčené zranění zaútočit.