Oxford v Praze: Senzace za čtyřicet liber

Ondřej Zlámal by Ondřej Zlámal
Historie

Footballový zápas anglických studentů s českými. Oxford – Slavia. 20. března 1899. Začátek o 4 hodině, Letná.

Oxford – Slavia


Tak zní nápis na historickém plakátu se třemi korunkami ve znaku anglického univerzitního klubu. Když si po více než sto dvaceti letech čteme o tom legendárním „matchi“, musíme závidět divákům, kteří tu slávu viděli na vlastní oči. Pojďme si celý ten téměř magický příběh z počátků fotbalu u nás s pomocí fotbalových kronik převyprávět.

V roce 1899 se už v lednu odehrál v Praze zápas Slavie proti výběru Berlína. Byl to historický okamžik, který prolomil doposud trvající bojkot německého svazu a nechuť k mezinárodním utkáním s českými kluby. Protože oficiálnímu výběr nedostal povolení do Prahy cestovat, tak byl vytvořen výběr z neregistrovaných hráčů. Bezbranková remíza sice nepřinesla góly, ale zato bylo vybráno 55 zlatých na vstupném. Berlínští fotbalisté byli za cestu do Prahy dokonce potrestáni.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/oxford-v-praze#sigProId1c1c446da0

Ale úspěšné odehrání mezinárodního utkání bylo pro Slavií inspirací. Tady někde začíná příběh slavného duelu s Oxfordem. Slávistický tajemník pro zahraničí Karel Hammer začal plánovat pozvání dalších soupeřů. Jako na zavolanou se dozvěděl, že fotbalový tým slavné Oxford University pocestuje do Vídně ke dvěma utkáním a ve středu 29. března se zastaví v Praze, kde odehraje zápas s německým klubem DFC. Byl to zřejmě Hammerův nápad pozvat je k zápasu proti Slavii o den dříve. Byl by to první start anglického klubu u nás!

Do Anglie tak byla odeslána pozvánka k zápasu se Slavií. Hammer sám nevěřil, že by něco takového mohlo vyjít a slavný tým na další duel kývl. Přichází však telegram se stručnou odpovědí: „Yes, forty pounds.“ Slávisté nadšeně souhlasí, i když ani přesně neví, kde tolik peněz seženou.


Abychom si dokázali představit, jakou sumu bylo potřeba vlastně dát dohromady. Angličané na tohle mají dobré weby sledující inflaci, na dnešní peníze by to bylo asi 5 173 liber. Tedy asi 150 tisíc dnešních korun. To by bylo hodně i pro dnešní studenty! Zaplatit takovou částku za jeden zápas, ve kterém vás ještě navíc někdo bude učit, jak vlastně hrát fotbal.

Za této situace se do pořádání vložil velice schopný organizátor Josef-Rössler Ořovský. Jeho pozvánku na velkou společenskou senzaci, kdy veřejnost uvidí poprvé fotbal v podobě, v jaké se pěstuje v Anglii, přijme celá řada celebrit. Prominentní osobnosti také přispějí nějakou tou zlatkou na startovné.

Mezi diváky tak budou knížata Lobkowiczové a Schwarzenbergové, kardinál Schönborn, Thun-Taxis, pan Arthur z Krausů pobláznil cestou na fotbal do Prahy šlechtické kruhy z východních Čech. S pozvánkou na skvělý fotbal objel všechna jejich sídla od Heřmanova Městce až po Choceň. Dorazí i Guth-Jarkovský a britský konzul Pistor. Pražský primátor Podlipný slíbí, že oba týmy přijme na radnici. Přesto se na startovné pro Angličany musela vzít i půjčka u Malostranské záložny.

Policejní prezident nejprve odmítá mít cokoliv s touto akcí společného, když ale zjistí, kdo všechno přijde, poskytne dvacet pět strážníků. Pomáhají i další, firma V. J. Rott daruje drát na obehnání hřiště.

Ve výpravě Oxfordu, která dorazí na hlavní nádraží v sedm ráno je jen dvanáct hráčů! Uvítací výbor byl ve velké přesile. Jen jediný náhradník! Ale rozpaky byly rychle zažehnány, uvítání bylo slavnostní a v angličtině.

Utkání bylo nakonec tak slavné, jak se čekalo. Rössler-Ořovský po letech vzpomínal, že dorazilo čtyři tisíce platících osob. Po přečtení dobového referátu o samotném zápasu si uděláme představu o tom, jak to vypadalo na samotném hřišti. Oxford vstřelil dvě rychlé góly, pak se slávisté dostali do hry, ale k soupeřově brance se probojovali jen zřídka. Třetí branka padla ještě před přestávkou, po ní už žádná další střelu v síti neskončila. Diváci sedící na židlích kolem hřiště, okouzlení zajímavou hrou, tak především sledovali, jak se činí slávistický gólman.

I když bylo vstupné pět zlatých, výdělek ze zápasu nepokryl všechny náklady a Slavia ještě dlouho splácela dluhy. Kronika českého fotbalu na závěr uvádí, že se „ukázalo, že v Praze je dost zájemců o dobrý fotbal, z nichž se mohou rekrutovat oddané kádry fanoušků jednotlivých klubů a sportu, jež není žádným vejlupkem násilí.“ Nepřátelé fotbalu neměli ke kritice hrubiánství, které podle nich fotbal přináší, žádný důvod.


Porážka 0:3 dostala jinou váhu už druhý den, kdy Oxford rozstřílel DFC 9:0 a pak později ve Vídni vyhrál 15:0 nad místním výběrem a nad vídeňskými Angličany 13:0. V německých kruzích se pak rozšířila nehorázná pomluva, že angličtí studenti dali Slavii jen tři góly, protože počet branek byl zahrnut do domluvené odměny.


Krásný příběh z počátků fotbalu se dočkal svého pokračování po více než sto osmi letech. S nápadem pozvat do Prahy původní Oxford k zápasu u příležitosti otevření nového stadionu v Edenu přišel tehdejší ředitel Vladimír Leška. Zápas s prvním anglickým historickým soupeřem se nakonec uskutečnil 7. května 2008.

Také v tu chvíli se zrodila legendární historka, že v Oxfordu na pozvánku nereagovali, protože si mysleli, že se jedná o žert, a ředitel musel do Anglie odletět je přesvědčit, že to myslí vážně. Pravda je taková, že oxfordští amatéři byli hodně překvapení a ujišťovali se, že nejde o omyl.

Všechno však vzali v duchu tradice velice vážně, do Prahy přicestovali stejně jako jejich předchůdci včas a v krásných modrých sakách. Zápas odehráli ve svých tradičních dresech v modrobílých barvách. Stejně jako v roce 1899 určitě dorazila i spousta fanoušků z celých Čech, i když mezi nimi asi nebyla žádná šlechtická výprava. Byl vydán plakát k zápasu v podobném stylu jako ten historický.

Slavia vrátila Oxfordu historickou prohru a vyhrála 5:0, první branku dal Vladimír Šmicer po centru Patrika Bergera. Dva hráči, kteří tolik zazářili v Anglii! Jakoby, to tak chtěl nějaký fotbalový pánbůh sledující fotbal celé to století.

Vedoucí výpravy pak vrátil Slavii čtyřicet liber. „Doufám, že nám nezapočítáte inflaci,“ usmíval se u toho. Jak jsme si na začátku spočítali, mohl být rád, protože to by se asi nedoplatil. Kolik slávisté na vstupném vydělali a jestli nemuseli pak splácet dluhy? Věřme, že to tentokrát dopadlo o něco lépe, i když Slavia právě prožívala docela dramatické období.


Artefakty z tohoto utkání, které jako duha překlenulo celou českou fotbalovou historii, najdete v Muzeu Slavie. Na přání výpravy Oxfordu je u sebe uschoval tehdejší mluvčí Slavie Ondřej Zlámal a po dlouhých letech je do nově otevřeného muzea věnoval.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/oxford-v-praze#sigProId93ba43edcc

pro blog sport antique sepsal Pro blog Sportantique napsal Ondřej Zlámal

nakoupit na fanzone.cz Oxford na FANZONE


Prameny: Svět devadesáti minut, Olympia, 1976. Kronika českého fotbalu, Olympia, 1997. Splněný slávistický sen, Czech4Sport, 2012.

(1 Hlasovat)
Přečteno 880 krát
Označeno v :