Poprvé a naposledy vítězí žena
Z časopisu Ruch, 1947

Poprvé a naposledy vítězí žena

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Zajímavosti

Byla to poslední Velká pardubická na dalších devět let. Druhá světová válka klepala na dveře, a ještě blíž byly jiné tragické události, které jí předcházely.


10. října 1937 bylo v hledišti našeho nejslavnějšího dostihu 40 000 diváků. Startovalo v něm 9 koní z Československa, mezi nimi i klisna Norma s Latou Brandisovou, 5 z Německa a 1 z Francie. Hrabě Zdenko Radoslav Kinský, majitel chlumeckého panství i majitel a chovatel Normy, byl nejdříve rozhodnut, že klisnu do její čtvrté Velké pardubické nepošle. Ani komtese Latě, jeho sestřenici, se nedařilo přesvědčit ho, aby to obě, po 3., 2. a 5. místě v letech 1933-1935 ještě jednou společně zkusily.


Kinský však své stanovisko na poslední chvíli přece jen přehodnotil. V Německu byl už čtyři roky u moci Hitler a nacistické výhrůžky, i na adresu Československa, se stupňovaly. Třetí říše také chtěla, rok po OH 1936 uspořádaných mezi nacistickými symboly v Berlíně, demonstrovat svou převahu i na poli dostihovém. Do Pardubic se chystala vyslat své nejlepší koně i jezdce. Kinský proto Normu s Latou Brandisovou do tak prestižního i politicky podbarveného sportovního boje vyslal.

Favority byli vítězové dvou předcházejících ročníků – německý polokrevný valach Herold s jezdcem Oskarem Lengnikem. Ten, a s ním celé Německo, byl přesvědčen, že vyhraje potřetí za sebou, v letech jdoucích po sobě. To do té doby žádný kůň ani jezdec nedokázal.

Ani jim však nebyl klasický hattrick dopřán. Padli na Taxisu a problémy měli i na dalších překážkách. Do cíle doběhli s obrovskou ztrátou třetí. O sedm délek zvítězila Norma s Latou Brandisovou, která zvolila zpočátku pomalejší, opatrnější tempo, před jiným německým koněm Quixiem s jezdcem Willibaldem Schlagbaumem.

Triumf 10leté klisny a „naší slečny“, jak se Latě Brandisové říkalo, vešel do historie jako první a dosud jediné vítězství ženy ve Velké pardubické. Ve veřejnosti, nejen dostihové, mělo ohromný ohlas. I proto, že obě zdolaly těžkou konkurenci ze země, jejíž politika byla pro celý svět hrozbou, která se později tak tragicky naplnila.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Filatelie na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 40 krát
Označeno v :