SK Slavia Praha vyřídila AC Spartu 7- 0. (Prosinec 1941)

Daniel Markvart ( A - Zet, 1941) by Daniel Markvart ( A - Zet, 1941)
Fotbal

Sedm branek v zápase Sparta – Slavia je jistě neobvyklá

Aby však všech sedm branek padlo do brány jednoho mužstva, to je už v dlouhé zápasové tradici obou letenských klubů událost, k jaké dosud nedošlo. Kdysi slavná a bojovná Sparta tak včera těžce prohrála po neslavné a nebojové hře. Na ukazateli poměru se na konec objevila 25.000 divákům sedmička v políčku hostí – Slavie a nula zůstala v okénku AC Sparty.

Byla-li totiž rozháraná jedenáctka Sparty alespoň v první půli soupeřem vítězného mužstva, byla ve II. půli pouze zmateným souborem jednotlivců, trapně pobíhajících kolem rozehraných hráčů v červenobílém dresu. Sparťani rezignovali.

Slavia vyhrála zaslouženě. Uplatnila se jako celek, ve druhé půli dokonce oslnili i mnozí její jednotlivci a ostatní dovedli až příliš snad maskovat nedostatky, které na nich odhaloval těžký terén, část docela znemožňující kontrolu míče.

Teprve ve druhé půli se slávisté dostali do tempa. Jejich hra se lepšila od minuty k minutě a závěr ji zastihl ve formě jejich velkých dnů. Zdolali rezignujícího soupeře vtipnou kombinací krátkých podání v poli a dobrou střelbou na čtverci. K charakteristice utkáni ještě poznamenejme, že mnoho diváků odcházelo dávno pře odpískáním zápasu. A brankový rekord se již nemohl rozrušit.

Mužstva nastoupila v těchto nezvyklých sestavách:

Slavia: Finek, Luka, Černý, Vycpálek, Průcha, Jezbera, Holman, V. Bradáč, Bican, Kopecký, A. Bradáč.

Sparta: Věchet, Senecký, Stibůrek, Čermák, Růžička, Kolský, Zeman, Říha, Jankovský, Preis, Hronek.

Rozhodčí Beneda řídil zápas energicky, se zvláštní pozorností k nečisté hře, kterou až na několik chybiček dovedl vždy přesně odhadnout.

V kritice jednotlivců, týkajících se hlavně druhé půle, je potřeba hned úvodem říci, že přes množství foulů, si nikdo z 22 hráčů nepočínal nebezpečně. Celkem slušně hrál i Černý, včera daleko přesnější a rychlejší než Luka, dlouhý Finek v brance byl velmi spolehlivým. Jeho prací však byly jenom trestné kopy. Útok Sparty se totiž zmohl za celý zápas jen na dvě nebo tři rány z trestných kopů. V záloze Slavie byl kupodivu nejzdatnějším Vycpálek, typický ofensivní halfbek. Také Jezbera převýšil výkonem Průchu, jehož obětavá hra nešla nad průměr. V útoku se rozehrál ke skvělému výkonu ve druhém poločase Bican, který řídil hru celé pětice velkoryse a takticky. Blýskl se tentokrát nejen technikou svých krátkých kliček, ale i skvostným třetím goalem zápasu. Kopecký mu byl výtečným pomocníkem a Holman provaděčem rychlých přenášení míče přes celou půli.

V mužstvu Sparty zavinil Věchet dvě branky, zvláště prvou, kterou neměl vyrážet. V obraně hrající netakticky, byl Senecký lepší v odkopech, Stibůrek však nestačil a ani se nedovedl dobře stavět. V záloze hrál nejlépe Růžička, který celý první poločas často sám držel vnitřní trojici Slavia. Kolský se neuměl dosti rychle zbavovat míčů, o které bojoval často s úspěchem. Ani když hrál po přestávce ve středu zálohy, neukázal nic víc, než přemíru snahy, Čermák ovšem nestačil na dvojici Kopecký – Bradáč. A útok Sparty? To bylo pět nesehraných hráčů. Jediný Říha vynikl alespoň okamžitými zákroky a obcházením hráčů. Nenalézal však pochopení ani u křídla, ani u středního útočníka. Zeman a Hronek na křídlech hráli na vlastní pěst, Jankovský a Preis však nedovedli ani tolik. By to často žalostný pohled, neboť všichni vespolek hráli jakoby bez vůle a kromě toho nepřesně. Sparta s tímto mužstvem nemůže vyhrávat. To byl úhrnný dojem každého pozorovatele včerejšího debaklu.

Branky v těchto minutách:

V 17. Holman, když mu Věchet vyrazil točený míč Kopeckého rovnou na hlavu. Ve 31. opět Holman, který opět hlavou vrazil míč střílený A. Bradáčem kolem překvapeného Věcheta. Sparťané měli velkou příležitost ve 40. minutě, ale Hronek ukvapeně ztratil míč. – Ve II. Poločase: V 61. minutě Bican, dlouhá nečekaná rána. Nejlepší branka zápasu. V 65. Kopecký, V 71. Senecký (vlastní branka se společnou chybou vyběhnuvšího Věcheta) po akci Holmana, V 74. Kopecký hlavou z Bradáčova přihrání a posléze Bican zblízka v 80. min. po kombinaci s pravou stranou útoku.

A- ZET Pondělník

A - ZET Pondělník vycházel v letech 1934 – 1944 v československém tiskařském domě Melantrich. Článek z novin A Zet, Pondělník, II. vydání, Praha 8. Prosince, 1941, číslo 49.

nakoupit na fanzone.cz Prvorepubliková periodika můžete nakoupit: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 656 krát
Označeno v :