John William Madden (1978)

Fotbal

Když přišel poprvé do kabiny Slavie řekl: “Jmenuji se John William Madden.

Mám určité zkušenosti a vím, že je mate i vy. Budeme dobrými přáteli.” Řka to anglicky, dodal už česky “Dekuji vam.”


Bylo štěstím pro Slavii, že se tento Skot shlédl v jedné slečně ze Žižkova, rozhodl se bez váhání uzavřít s ní sňatek a prožít zbytek svého života v její zemi. A tak 5. Února 1905 zastavil v Dobrovského ulici 14 fiakr, který vyložil urostlého cizince, který ovlivnil naší kopanou jako nikdo před tím a snad jen málokdo potom.

Kdo vlastně byl Johny Madden? Plných 15 let působil jako hráč Celticu. Sehrál tři desítky reprezentačních zápasů v dresu Skotska a pak ve svém klubu působil jako trenér. U nás byl prvním zahraničním trenérem, jehož podíl na úspěších byl nesrovnatelný s jinými trenéry. Slavii vedl celé čtvrtstoletí (1905-30) a rozloučil se s trénováním v roce, kdy Slavia vyhrála ligu bez ztráty jediného bodu se ziskem 28 bodů ze 14 utkání a skóre 64:13! Jen pro ilustraci, druhá byla Sparta s 18 body a skóre 46:25.


Byl přirozená autorita a jeho nou nesneslo námitek. Zavedl mnoho novinek a mnoho vžitých věcí zrušil. Až do jeho příchodu bylo zvykem, že sestavu stavěl kdokoliv z funkcionářů. Madden toto zvykové právo zrušil. Byl důsledný. Zavedl tréninkové dny bez míče, rozcvičky, masáže, sauny, rozbory zápasů, staral se o hráčskou životosprávu… prostě fotbalem žil.


Hráči na něho vzpomínají se zvláštní něhou. Z pokladnice českého jazyka se nikdy nenaučil vice než sto slov, ale všichni mu rozuměli, říkali o něm, že mluvil srdcem. I když jim mluvil do uší: “Česky player no good. Šecko myslí, že moc umí. Málo trénink a samá holka and hospoda. Šecko samá for legrac and sranda. Gauners and rošťáky. Anny moore.”


On i jeho zásluhy, to všechny bylo již mnohokrát popsáno a rozebráno. Vždyť do Slavie přišel v době, kdy do Sparty odešli Košek, Baumruk a Krummer a přeci vyzvedl mužstvo zase ke špičce. (Košek a Baumruk se vrátili a pro Krummera už “dědek” v novém mužstvu místo nenašel.) Dokonce byl na starém kontinentě jen málokterý celek, který by byl s to se Slavií sehrát tehdy rovnocennou partii.

Přivedl Slavii k mnoha úspěchům, sám byl nejvíce rád, že v přátelském zápase proti jeho bývalému klubu Celticu (toho roku byl Celtic vítězem ligy i poháru), Slavia vyhrála po krásném boji 3:2. Bylo to 25. Května roku 1922. Tehdy řekl Maddenův bývalý spoluhráč a nyní trenér Celticu: Děláš tady dobrou práci Johny. A Vojtěch Zajíček, náš bývalý hráč, říkal, že tehdy viděl prvně v očích “dědka” slzy.

Viděl je ještě jednou. To už Madden do fotbalu nedělal. Ale ilustruje to, jak srostl s naším národem. Podruhé plakal na dolním konci Václavského náměstí 15. Března 1939. I když naše občanství nikdy neměl, měl Čechy rád a nikdy prý nelitoval svého rozhodnutí u nás zůstat. Za války se musel jako cizí státní příslušník hlásit jednou týdně německým úřadům. Svou nelibost dával najevo nepokrytě. Na jednom tenisovém zápase mezi protektorátem a říšským výběrem (nařídili ho Němci), křičel na celé hlediště: Hitler je gauner!

Dalo by se toho o "dědkovi" namluvit ještě hodně: Jak právě jeho přezdívka "dědek” vznikla, ačkoliv se jím nikdy nestal, jak pěstoval u Vojtěcha Zajíčka za válečných let na zahradě tabák, jak sám hrával v jedenáctce slávistických výborů vedle Josefa Laufera, jak při rozloučení se svou trenérskou činností řekl s vážnou tváří výborů, že Slavii dal všechno své umění a víc dát nemůže, a proto končí.


Byl a zůstane postavou, která se v dějinách nejen slávistické, ale celé československé kopané nedá přehlédnout. Letos tomu je právě třicet let, co zemřel. Bylo to 17. Dubna 1948.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/john-william-madden-1978#sigProIdd780441bf1pro blog sport antique sepsalz publikace: Za oponou osmdesátiny, 1978

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní fotografie zakoupíte na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 611 krát
Označeno v :