Odchod po čtrnácti letech

Hokej

Každý, kdo vysloví “pardubický hokej”, musí jedním dechem dodat jména tří útočníků, legendárních postav našeho hokeje.


Je opravdu málo tak dobrých útočných trojic, jako byla ta naše. Téměř půl druhé desítky let byli garanty úspěchů Tesly doma i v zahraničí se svými výkony významně přispěli k úspěchům čs. hokeje. Pravý křídelní útočník Vladimír Martinec, alias Marcello, centrforvard Jiří Novák, zvaný Bochník a levé křídlo Bohuslav Šťastný, řečený Bogas svými výkony uváděli v úžas nejen diváky, ale i hokejové odborníky a jejich přesné, ba přímo strojové kombinace platily na soupeře. Martincovy nevyzpytatelné kličky, Novákovy precizní nahrávky a Šťastného perfektní, mravenčí obranná činnost – to byly základy úspěchu této trojice, kterou nám záviděl svět. V dresu Tesly sehrály dohromady 1995 utkání. Rekordmanem byl Bohouš Šťastný, který oblékl dres našeho mužstva v 769 utkáních. Martinec odehrál 655 utkání a Novák 571 střetnutí.


Rozdílnost odehraných zápasů je ovlivněna dobou vojenské služby a účasti v reprezentaci. Ligovým soupeřům nastříleli celkem 854 gólů a všichni jsou tedy členy Klubu ligových kanonýrů Čs. Sportu. Po skončení aktivní činnosti v našem mužstvu odešli Martinec se Šťastným do západoněmeckého Kaufberenu, kde byli mimochodem k dispozici expardubickému trenéru Floriánu Střídovi, Novák oblékl dres švýcarského druholigového celu Lausanne.

S pardubickým publikem se rozloučili v utkání se Slovanem Bratislav, kdy po utkání symbolicky složili na led výstroj a dresy věnovali na památku svým divákům. O pardubický hokej mají všichni tři nesmazatelné zásluhy a za to jim patří naše upřímné poděkování.
pro blog sportu antique sepsalZ publikace Pardubický hokej, 1977-1982

nakoupit na fanzone.cz Hokejové ročenky naleznete na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 570 krát
Označeno v :