Pohár dobročinnosti “Charita cup”

Slávistický Poločas, (Bartl), 26. 8. 1981 by Slávistický Poločas, (Bartl), 26. 8. 1981
Historie

Z historie slávistické kopané

Pohár dobročinnosti byl založen z popudu předsedy Sparty p. dr. Petříka, který 23. 7. 1904 obdržel souhlas od prof. dr. Meixnera, předsedy Českého pomocného zemského spolku pro nemocné plicními chorobami v Království českém k založení soutěže, jejíž čistý výnos měl připadnout spolku, který pro vítěze věnoval krásný putovní pohár.

Ustavující schůze pohárového výboru, který v prvním roce soutěže vypisoval, se konala 23. 1. 1905 v zasedací síni Staroměstské radnice, prvním předsedou byl zvolen dr. A. Veselý. Kluby se do soutěže samy přihlašovaly, mohly přihlásit i dvě družstva, nehrálo se vylučovacím způsobem, ale mistrovským, tj. každý s každým a v průběhu soutěže mohly vystoupit.

Turnaj přispěl k prvnímu rozdělení klubů do výkonnostních tříd.

V roce 1906 přizval vypisování soutěže ČSF a do 1. Ročníku se přihlásilo 16 klubů, které byly rozděleny do 4 hracích oddělení (tříd).

Do I. oddělení byly zařazeny AC Sparta, ČAFC, SK Smíchov, SK Plzeň, která pak odvolala přihlášku, Meteor VIII a Slavia Reserves,

do II. oddělení Čechie Karlín, AFK Kolín, Novoměstský SK, AC Sparta I B, Staromilecký SK a Viktoria Žižkov

do III. oddělení Čechie Praha III, SK Kladno, Slavoj Žižkov, SK Smíchov, AFK Vršovice s Slavia Juniors,

do IV. oddělení Čechie Malá Strana II, Čechie Karlín II, Novoměstský SK II, Meteor Libeň II, AC Sparta II, Vinohradský SK.

View the embedded image gallery online at:

Čistý zisk ze zápasů se dělil takto: 30 % pro pořádající klub, 20 % pro hostující klub a 50 % pro Český pomocný spolek.

Herní řád stanovil, že vítěz oddělení III a IV se setkají spolu v kvalifikačním zápase, jehož vítěz postoupí do dalšího finálového kola proti vítězi oddělení II a vítěz z tohoto zápasu se pak utká v závěrečném utkání s vítězem oddělení I. Tímto rozdělením bylo uznáno i A mužstvo Slavie jako extratřída.

K prvním zápasu, který byl slavnostním zahájením soutěže, došlo 11. Března 1906 mezi Meteorem VIII a Slavia Reserves, která byla favoritem. Došlo však k překvapení a ”R” prohrála 2:0. “R” hrála nervózně a neurovnaně, zejména v útoku, a i když se po přestávce zlepšila, nepodařilo se jí výsledek změnit. Domácí hráli pěknou kombinační hru bez kudrlinek a nezapomínali ani na střelbu. Brankář Pech měl velký podíl na úspěch. Rozhodčí Grus.

29. Dubna Slavia “R” – ČAFC 2:1. Hosté hráli kombinačně dobře a "R” jen s námahou vyhráli. Rozhodčí Freja. ČFAC dodatečně podal protest proto, že za “R” hrál hráč Flering z prvního mužstva. ČSF před zahájením soutěže dal souhlas, že za “R” může hrát jeden hráč prvního mužstva, ale pak zápas anuloval. Slavia se odvolala k valné hromadě ČSF, která výjimku potvrdila, ale výsledek nezměnila a “R” ze soutěže vystoupilo.

13. Května Slavia “R” – Sk Smíchov 3:2. Smíchov docílil dvou branek, ve 20. A 23. min. a o poločase vedl 2:0. V druhé půli mělo “R” vice ze hry, první gól dal Čížek, druhý a třetí byl výsledkem dobré práce Maličkého, nečekané vítězství bylo zásluhou dobré hry zálohy. Rozhodčí Jose Grus.

Ze zápasů Juniors hrajících ve třetím oddělení máme k dispozici jen strohé výsledky.

8. 4. Vyhráli nad Slavojem Žižkov 4:0, 15. 4. S Čechií Praha II hráli jen 2:2, 22. 4. Vyhráli nad SK Smíchov II 2:0, ale výsledek byl anulován, přišli k zápasu pozdě. Rozhodčí Maleček.

20. 5. Vyhráli na AFK Vršovice 3:0, ale výsledek byl opět anulován pro nesprávný start jednoho hráče.

Vzhledem k tomu, že řada zápasů byla anulována nebo mužstva ze soutěže vystoupila, nehrály se závěrečné zápasy mezi vedoucími kluby jednotlivých oddělení a ČSF prohlásil prvním vítězem soutěže SK Smíchov.

Slavia vyhrála pohár hned 4 x. V roce 1908, 1910, 1911 a 1912.