HISTORIE SPORTU

Doporučený
Historie

Stručně z historie sportu.

Lidé měly potřebu mezi sebou soupeřit vždy. Slovo sport vzniklo v novověku, z francouzské slova „desporter“, což se dá přeložit jako „bavit se“.

Již v pravěku byl dobrým lovcem ten, který dobře ovládal oštěp, daleko házel kamenem, dokázal rychle běhat. V Egyptě a Mezopotámii se lidé bavily soutěžemi na lodích, na Krétě byly oblíbeny býčí zápasy. V Antice staří Řekové zahrnuly sport do svých oslav. První starověké olympijské hry se datují do roku 776 před naším letopočtem, soutěžilo se v běhu, zápase, hodu diskem a oštěpem, gymnastice, ale také v soutěži básníků. Ve středověku se pohledem na sport změnil díky kněžím, kteří považoval za prospěšnější práci a křesťanskou víru. Šlechta pořádala různé sportovní klání, turnaje. V této době má také původ golf, bowling a šachy, v zimě pak bruslení a sáňkování. Například fotbal se zrodil koncem 13. století ve Velké Británii, současné podobě se však dočkal až v 19. století. Box byl v novodobé podobě provozován od 18. století, cyklistika od počátku 19. století a basketbal od přelomu 19. a 20. století. Konečně moderní Olympijské hry byly pořádány v roce 1896. Výraz „ moderní sport“ se v závislosti na pramenech datuje někdy kolem roku 1950.

Tam vznikla i potřeba, že kromě trofejí, jež si odnášely soutěžící, si odnést nějaký suvenýr, vzpomínku, tedy v moderním pojetí „sportovní merchandising“.

Historie sportovních suvenýrů, sportovní merchandising. Historie sportovních sbírek.

Základy sportovních sbírek byly položeny již na sklonku 19. století, kdy proběhly i první úspěšné výstavy. Kolekce, nebo jednotlivé předměty jsou dodnes zařazovány, krom běžného obchodování, i do aukcí renomovaných aukčních domů, například Christie´s. Nejdříve byly prodávány jednotlivé artefakty, jako kriketové, fotbalové a golfové. Od roku 1989 se draží celé soubory sbírek, v první aukci Christie´s v Glasgowě bylo draženo 264 kusů předmětů. Zatím nejdražším sportovním suvenýrem byl dres, který nosil legendární baseballista Bobe Ruth a vydražil se v roce 2019 za 5,64 milionů dolarů. Pochází z období 1828 -1930, kdy byl Babe Ruth hráčem New York Yenkees.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/historie-sportu#sigProId7fa0028de3

Sběratelské obory

Mezi historické sportovní suvenýry, sportovní sbírky můžeme zařadit předměty, které jdou napříč sběratelskými obory. Mezi ně patří například filatelie, zabývající se se předměty filatelistického zájmu, zejména známkami, celistvostmi, otisky razítek. Dále filokartie, záliba ve sbírání pohlednic, faleristika, zabývající se předměty jako jsou řády, medaile a odznaky, ale i třeba filumenie, obor věnovaný sbírání zápalkových nálepek. Numismatika je věda, která se zase zabývá historií platebních prostředků, jako jsou mince. Ostatní předměty, nazývané také memorabilia, volně přeloženo jako předměty památeční, sbírky pamětihodností nebo jednoduše upomínkové předměty. Do nich můžeme zahrnout různé sportovní artefakty, fotografie s podpisem, sportovní dokumenty, jako jsou zápisy z utkání, pozvánky, vstupenky, apod. Jako velmi speciální sbírkové předměty tam můžeme zařadit i artefakty z olympijských her. Některé předměty pak mohou jít napříč výše jmenovanými obory. Sběratelé mohou svoje sbírky také třídit podle příslušnosti ke sportovním klubům, jednotlivým sportovcům nebo disciplínám, případně podle příslušnosti ke státu, který sportovec reprezentuje. Zcela jistě si tento obor sběratelství zaslouží vytvoření specializovaného internetového obchodu.

Sportovní merchandising a současnost

V současnosti si asi těžko dovedeme představit výkonnostní sport bez sportovních suvenýrů. Kromě předmětů, kteří si fanoušci pořizují jako upomínku na sportovce, klub nebo turnaje a utkání, jsou i součástí klubové nebo národní identity. Jsou opatřeny státními symboly nebo logy klubů. Staly se i běžným „módním doplňkem“. Zejména v USA, ale i v zemích, kde je populární především kopaná se příjem z prodeje suvenýrů stal jedním z hlavních součástí rozpočtu klubů nebo sportovní akce. Součástí tohoto trhu je v současnosti i trh s historickými sportovním suvenýry, tedy sport antique. Na stránkách FAnzone.cz naleznete i některé z nich.

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní a sběratelské předměty naleznete na FANZONE

pro blog sport antique sepsal Pro blog Sport Antique sepsal: Daniel Markvart

(5 - počet hlasů)
Přečteno 1022 krát
Označeno v :